I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

 

Magyarország és a határon túli magyarok

2002 szeptember

 

(kronológia és dokumentáció)

 

2002.09.02.

A PSD-RMDSZ parlamenti együttműködési megállapodás végrehajtását felügyelő bizottság ülésén áttekintették a két alakulat közötti protokollum előírásainak teljesítését, és egyeztetéseket folytattak az Alkotmány módosításával kapcsolatban. A találkozón nem sikerült felszámolni az alaptörvény felülvizsgálatával kapcsolatos véleménykülönbségeket. Viorel Hrebenciuc PSD-alelnök a találkozó után "süketek párbeszédének" nevezte az alaptörvény első, a román nemzetállamot meghatározó szakaszának módosításával kapcsolatos egyeztetéseket. A kormánypárt alelnöke szerint a PSD továbbra sem kívánja módosítani az alaptörvénynek azt a cikkelyét sem, amely kimondja, hogy az Alkotmány első szakasza nem képezheti felülvizsgálat tárgyát. Hrebenciuc hangsúlyozta: a PSD szerint csak olyan módosításokat lehet végrehajtani az Alkotmányban, amelyek elnyerik a lakosság 50%-ának támogatását. Markó Béla RMDSZ-elnök a találkozó után reményének adott hangot, "hogy időleges süketségről van szó, amelyből idővel kigyógyul a két fél". Hangsúlyozta: a Szövetség számára az Alkotmány felülvizsgálata jelen pillanatban nem képez prioritást; az RMDSZ részt vesz az alkotmány módosítását előkészítő bizottság munkájában, de továbbra sem írja alá a módosítások témakörét kijelölő pártközi megállapodást mindaddig, míg nem veszik tekintetbe valamennyi javaslatát

(HTMH Observer, 2002.09.11.)

 

2002.09.02.

Az RMDSZ szenátusi frakciója tisztújító első ülésén titkos szavazással Verestóy Attila szenátort a frakció elnökének, Szabó Károly Ferenc szenátort frakció elnök-helyettesnek, Kereskényi Sándor szenátort a frakció titkárának választotta meg. A Szenátus Állandó Irodájában az RMDSZ-t erre az ülésszakra megillető titkári tisztségbe a frakció Puskás Bálint Zoltán szenátort ajánlotta.

(HTMH Observer, 2002.09.04.)

 

2002.09.02.

Romániai magyar irodalmi folyóiratok főszerkesztői, erdélyi magyar kulturális és tudományos társaságok vezetői nyilatkozatban támogatták, hogy az Illyés Közalapítvány elnöki tisztét Pomogáts Béla lássa el. “Az Illyés Közalapítvány hatékony, folyamatos működése az erdélyi, romániai magyarság, a magyar kultúra határokon átnyúló egészének meghatározója. Az erdélyi civil társadalom képviselői Pomogáts Béla elnöki tevékenységében ennek az érdemi, jó működésnek a szavatolását látnánk” – olvasható egyebek között a dokumentumban. A támogató nyilatkozatot Egyed Ákos történész, az Erdélyi Múzeum Egyesület elnöke, Fodor Sándor író, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke, Gálfalvi György irodalomkritikus, a Látó főszerkesztő-helyettese, Gálfalvi Zsolt irodalomkritikus, a Hét főszerkesztője, Kántor Lajos irodalomtörténész, a Korunk főszerkesztője, Köllő Gábor műszaki kutató, az Erdélyi Műszaki Társaság alelnöke, Kötő József színháztörténész, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület elnöke, Péntek János nyelvész, az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége elnöke, Pozsony Ferenc néprajzkutató, a Kriza János Társaság elnöke és Szilágyi István író, a Helikon főszerkesztője írta alá.

(HTMH Observer, 2002.09.04.)

 

2002.09.03.

A külügyi szóvivő Kovács László külügyminiszter bukaresti látogatásával kapcsolatban újságírói kérdésre kijelentette: "A most esedékes külügyminiszteri találkozónak nem célja, hogy a kedvezménytörvénnyel összefüggő kérdésekben a két fél között konkrét megállapodások szülessenek, habár természetes, hogy a törvény ügyéről is szó esik majd a tárgyaláson. E témával kapcsolatban a két ország szakértőinek előkészítő munkája jelenleg is folyamatosan zajlik, a kérdés jelentősége tehát nem csökkent".

(KÜM nyilatkozat, 2002. IX. 3.)

 

2002.09.03.

A Királyhágómelléki Református Egyházkerület illetékese a Krónika című erdélyi napilapban elmondta: "Főként beruházásokra használta fel a Királyhágómelléki Református Egyházkerület azt a 242 millió forintot, amelyet a leköszönő Orbán-kormány utalt ki számára a Református Világszövetség európai területi nagygyűlésére". Az európai nagygyűlésen, amelyet augusztus 18. és 23. között rendeztek meg Nagyváradon, 39 ország 40 egyháza képviselte magát. A magyar kormánytól kapott összegből 25 millió forintot fordítottak a nagygyűlés közvetlen szervezési költségeire, 9 millió forintot pedig az eseménnyel kapcsolatos egyházi kiadványokra, köztük a nagyváradi biblia hasonmás kiadására. Hétmillió forintból készült el Bethlen Gábor köztéri szobra. A szobrot – a lap szerint – az engedélyezési folyamat elhúzódása miatt nem avathatták fel a rendezvény idején. Az összeg legnagyobb részét – 124 millió forintot – nyolc nagy és 13 kis gyülekezet kapta meg templomépítésre és templomjavításra. 50 millió forintot fordítottak egyházi intézmények létrehozására, épületeik javítására, kibővítésére. 27 millió forintot az infrastrukturális bővítések emésztettek fel. Ezen a pénzen bútorzatot, nyomdagépeket, számítógépeket, fénymásolókat vásároltak. Az egyházkerület illetékese kijelentette, hogy az építkezésre szánt pénzek is szorosan kapcsolódtak a világszövetségi rendezvénnyel, hiszen a nagygyűlés külföldi résztvevői vasárnap kirajzottak az egyházkerületbe, épületeket avattak, köszöntőbeszédeket mondtak. “Ezek a beruházások olyanok voltak, mint amikor a pápalátogatás előtt újraaszfaltozzák a felvonulási utat” – magyarázta. A magyarországi sajtóban megjelent, hogy a nagyváradi rendezvény támogatása 21 millió forinttal haladta meg azt a keretet, amelyet az idén különféle pályázatok támogatására az Illyés Közalapítvány erdélyi alkuratóriuma összességében kapott.

(HTMH Observer, 2002.09.04.)

 

2002.09.04.

Kovács László magyar külügyminiszter hivatalos látogatásra Romániába érkezett.

(KÜM nyilatkozat, 2002. VIII. 27.)

 

2002.09.05.

Kovács László külügyminiszter Bukarestben előadást tartott a román külképviseletek vezetői előtt a magyar kormány külpolitikai törekvéseiről.

(Az előadás szövege angolul)

 

2002.09.05.

Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbségügyi politikai államtitkára és Rasim Ljajić jugoszláv kisebbségügyi miniszter Szabadkán megbeszélést folytatott a magyarországi kisebbségek parlamenti képviseletéről, a készülő jugoszláv-magyar kisebbségvédelmi megállapodás vitás pontjairól és a kedvezménytörvényről. Az MTI-nek nyilatkozva Szabó közölte, hogy a megbeszélésen mindketten egyetértettek abban, hogy a Jugoszlávia helyébe lépő új állam alaptörvényében szerepelnie kell a kisebbségvédelemmel kapcsolatos kitételeknek. A megbeszélésen szó volt a készülő jugoszláv-magyar kisebbségvédelmi megállapodásról, illetve annak vitás pontjairól. Az államtitkár szerint a nyilvánosságot egyelőre nem kívánják tájékoztatni a vitás kérdésekről, de az elkövetkező hetekben tartandó szakértői tárgyalásokon terítékre kerülnek ezek a kérdések. Szabó Vilmos tájékoztatta partnerét a kedvezménytörvény készülő módosításáról. Ljajic nem tett ezzel kapcsolatosan semmilyen javaslatot vagy utalást. Szabó emlékeztetett arra, hogy Belgrád a múltban sem gördített semmilyen akadályt a kedvezménytörvény végrehajtása elé.

(HTMH Observer, 2002.09.11.)

 

2002.09.06.

Budapesten megtartották a visegrádi 4-ek kulturális minisztereinek nyolcadik találkozóját. Görgey Gábor, a nemzeti kulturális örökség minisztere sajtótájékoztatón elmondta, a találkozó központi témája az olvasáskultúra, illetve annak fejlesztése volt; a miniszterek fő feladatként a könyvekhez való hozzáférés elősegítését, a könyvtárak fejlesztését, a könyvfordítás támogatását és a könyvkiadás áfa-mentesítését jelölték meg.

(HTMH Observer, 2002.09.11.)

 

2002.09.06.

Kovács László magyar külügyminiszter az Adevarul című román lapnak adott interjúban sikeresnek értékelte bukaresti megbeszéléseit, hangsúlyozván, hogy a román vezetők részéről teljes nyitottságot tapasztalt. A lap kérdéseire válaszolva Kovács László leszögezte, hogy az új magyar kormány semmilyen formában nem kíván beavatkozni a Romániai Magyar Demokrata Szövetség belső életébe, és nincs abban a helyzetben, hogy a lap által radikálisnak minősített Tőkés László püspököt eltávolítsa az RMDSZ-ből. A magyar külügyminiszter elmondta, hogy nagyon jó megbeszélést folytatott Markó Bélával, az RMDSZ elnökével, akinek a meghívására jövő tavasszal erdélyi látogatást tervez, s ez alkalom lesz arra, hogy a román vezetőkkel folytassa a párbeszédet. “Erdély Románia része, az RMDSZ pedig a romániai politikai struktúrához tartozik. Az RMDSZ-szel folytatott együttműködésünk a román kormánnyal kialakított együttműködésünkbe illeszkedik” – hangsúlyozta.

(HTMH Observer, 2002.09.11.)

 

2002.09.07.

Az RMDSZ marosvásárhelyi székházában ülésezett az RMDSZ Területi Elnökök Konzultatív Tanácsa (TEKT). Napirendjén a szövetségi elnök politikai tájékoztatója, a területi elnökök beszámolói, valamint a kedvezménytörvény alkalmazásával kapcsolatos kérdések szerepeltek. Ugyanakkor megtárgyalták a tulajdon-visszaszolgáltatások helyzetét a megyékben, s előkészítették a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) soron következő ülését.

(HTMH Observer, 2002.09.11.)

 

2002.09.08.

A kárpátaljai Körösmezőn megtartott ünnepségen átadták a magyar tannyelvű óvoda és elemi iskola épületét, miután a római katolikus templomban megáldották a 13 magyar elsőst, így a településen 80 év után ismét megindult a magyar nyelvű oktatás.

(HTMH Observer, 2002.09.11.)

 

2002.09.08.

Nagyváradon a Magyar Professzorok III. Világtalálkozóján Kecskés Mihály, a Magyar Professzorok Világtanácsának elnöke és Kovács Béla, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora együttműködési megállapodást írt alá, melynek lényeges pontja a vendégprofesszori rendszer kiépítése. Ennek értelmében a Világtanács néhány professzora vendégtanárként oktatna erdélyi magyar felsőoktatási intézményekben.

(HTMH Observer, 2002.09.11.)

 

2002.09.10.

Csáky Pál, a szlovák kormány miniszterelnök-helyettese hivatalában fogadta Bálint-Pataki Józsefet, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnökét, aki a találkozó után a Pátria Rádióban a kedvezménytörvény kapcsán megjegyezte: “Meggyőződésem, hogy mindaz, amit Európa legjobb jogtudósai velencei bizottság néven nekünk ajánlottak, az egy olyan kiindulópont, amely a haladásunk irányát is kijelöli”.

(HTMH Observer, 2002.09.18.)

 

2002.09.10.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége és a Kereszténydemokrata Európa-Mozgalom Újvidéken megtartott közös sajtótájékoztatón bírálta a Vajdasági Magyar Szövetséget, azzal vádolva, hogy egyeduralomra tör az alakuló Magyar Nemzeti Tanácsban. (> 2002.09.21.)

(HTMH Observer, 2002.09.18.)

 

2002.09.11.

Rudolf Schuster szlovák elnök kétnapos romániai látogatását záró, a román államfővel tartott közös sajtótájékoztatóján a magyar kedvezménytörvény kapcsán kijelentette: nem kell "összesküvést" szőni Magyarország ellen, azonban Szlovákia és Románia is meg szeretnék védeni területüket és polgáraikat és el szeretnék kerülni a diszkriminációt. Ion Iliescu elnök a következőket nyilatkozta: "Románia is, Szlovákia is megfogalmazta annak idején lényegi fenntartásait a törvény kapcsán. Véleményem szerint e problémákat nem lehet helyrehozni a törvény végrehajtási rendeletei révén, s a magyar Parlamentnek, a jószomszédság érdekében, figyelembe kell vennie az illető országok észrevételeit. Magyarországnak is érdeke, hogy a szomszédokhoz fűződő kapcsolatait demokratikusan és európai szellemben kezelje, s a magyar etnikumú román és szlovák állampolgároknak is érdekében áll, hogy polgártársaikkal egyenlő módon kezeljék őket, s nem pozitív diszkrimináció révén".

(Népújság, 2002. IX. 11.; HTMH Observer, 2002.09.18.)

http://www.hhrf.org/nepujsag/02sep/2nu0911.htm#E14E5

 

2002.09.11.

Valer Dorneanu, a román képviselőház elnöke és küldöttsége Budapesten megbeszélést folytatott az Országgyűlés Külügyi Bizottságával a romániai magyarság és az RMDSZ helyzetéről, a kedvezménytörvényről és Románia NATO-tagságra való felkészüléséről.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetségről szólva úgy vélte, hogy a párt megfelelő parlamenti képviselettel rendelkezik ahhoz, hogy hatékonyan tudja képviselni érdekeit. Hozzátette: maga az RMDSZ is elismeri, hogy a kormánnyal együttműködve most többet ér el, mint az együttműködési megállapodás megkötése előtt.

(HTMH Observer, 2002.09.18.)

 

2002.09.13.

A magyar-román kormányközi vegyes bizottság kisebbségi szakbizottsága Gyulán, a Magyarországi Román Országos Önkormányzat székházában kétnapos tanácskozást kezdett a két országban élő nemzeti kisebbségek helyzetéről és a kedvezménytörvényről.

(HTMH Observer, 2002.09.18.)

 

2002.09.15.

Bihardiószegen a Kossuth-emlékév alkalmából tartott erdélyi központi ünnepségen visszaállították eredeti helyére Erdély legelső köztéri Kossuth-szobrát. Jelen voltak a román és magyar kormány képviselői, az RMDSZ országos és helyi vezető, egyházi méltóságok több magyarországi és szlovákiai település polgármesterei. A falu református templomában istentisztelettel kezdődött az ünnepség, amelyen Hegedűs Lóránt a Dunamelléki Református egyházkerület püspöke hirdetett igét.

(HTMH Observer, 2002.09.18.)

 

2002.09.16.

Kovács László sajtótájékoztatón kijelentette: "Módosítani kell a kedvezménytörvényt. Az előző kormány ezt pontosan tudta, és mint kiderült, két olvasatban tárgyalták is. Talán furcsa, hogy úgy mondom: kiderült. Azért kellett, hogy ez „kiderüljön”, mert az ügyek átadásakor ezt nekünk elfelejtették megemlíteni. Amikor Martonyi János és Németh Zsolt itt a Külügyminisztériumban átadta nekem és Hajdu Andrásnak illetve Bársony Andrásnak a minisztériumot, akkor szó nem esett arról, hogy a kedvezménytörvénnyel kapcsolatban - amelynek állandóan a megváltoztathatatlanságát hangsúlyozták, és időnként még ma is ez kap hangot - már előrehaladt a munka egy módosított törvény érdekében".

(KÜM nyilatkozat, 2002. IX. 16.)

 

2002.09.16.

Máramarosszigeten magyar állami segítséggel, 278 helybeli és környékbeli I-XII. osztályos tanulóval megkezdte működését a Löwey Klára nevét viselő új, önálló magyar líceum. Az 1960-ban megszűnt máramarosszigeti magyar középiskola helyett megnyílt tanintézmény avatásán részt vett Markó Béla, az RMDSZ elnöke és Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke is.

(HTMH Observer, 2002.09.18.)

 

2002.09.17.

Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnöke budapesti sajtótájékoztatóján közölte: a szervezet elnöksége levélben kérte Kovács László külügyminiszter közbenjárását amiatt, mert a HVIM csíkszeredai alapszervezetének vezetőit a város főterén civil ruhás, románul beszélő személyek támadták meg. Ugyanilyen tartalmú levelet juttattak el Markó Bélának, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökének is. (> 2002.09.18.)

(MNO, 2002. IX. 17.; HTMH Observer, 2002.09.18.)

http://www.mn.mno.hu/index.mno?cikk=103391

 

2002.09.18.

Mátis Jenő volt RMDSZ-képviselő, a Krónikának juttatott összeget kezelő Easy Alapítvány kuratóriumának elnöke a Romániai Magyar Szóban közölte: az Illyés Közalapítványtól kapott 80 millió forintot a Krónika terjesztési hálózatára épülő új alternatív újságterjesztési és csomagküldő hálózat kiépítésére fordítják.

(HTMH Observer, 2002.09.25.)

 

2002.09.18.

Márton Árpád, az RMDSZ jogi kérdésekkel foglalkozó parlamenti képviselője a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom nevű, Magyarországon bejelentett szervezet csíkszeredai tagjainak bántalmazása kapcsán (> 2002.09.17.) a Krónika című lapban kijelentette: "Ha az említett fiatalokat bántalmazták, feltétlenül feljelentést kellett volna tenniük, mert a román törvények tiltják, hogy politikai nézeteiért, tevékenységéért bárkit is bántalmazzanak". A román törvények nem tiltják, hogy román állampolgárok külföldi szervezetek tagjai legyenek. A törvény azonban szigorúan tiltja, hogy külföldi szervezetek politikai tevékenységet folytassanak Románia területén, ott tagokat toborozzanak, helyi szervezeteket hozzanak létre.  "Ha valaki külföldi, és főként magát nyíltan revizionistának meghatározó szervezet tagjaként olyan politikai tevékenységet folytat, amely a román nemzetbiztonsági törvénnyel ütközhet, akár 25 évi börtönbüntetéssel is sújtható. Ha netán bebizonyítják, hogy a HVIM itteni aktivistáinak közük van a revizionista falragaszok megjelenéséhez, akkor jószerint csak abban bízhatnak, hogy figyelembe veszik: fiatalkorúak és ezért csak 15 év börtönt szabnak ki rájuk. Sajnos, Magyarországon egyeseknek még mindig semmi sem drága azért, hogy itt is politikai akciókkal büszkélkedhessenek" – hangsúlyozta Márton Árpád.

(HTMH Observer, 2002.09.25.)

 

2002.09.19.

Megalakult az Országgyűlés Európai Uniós Nagybizottsága, s ez alkalomból a parlamenti pártok és a kormány közös nyilatkozatot fogadtak el Magyarország Európai Uniós csatlakozásának küszöbén, amelyben kifejezik egyetértésüket, hogy "Magyarország európai uniós tagsága jelentős hozzájárulás lesz Európa és a magyar nemzet újraegyesítéséhez, a demokrácia, a jólét és az emberi jogok kiteljesedéséhez", és kimondják: "Az európai uniós tagságra való felkészülésben számítanak valamennyi állampolgár, a civil társadalom, és a határon túl élő magyarság tevékeny részvételére". (> 2002.11.04.; 2002.12.02.)

(KÜM nyilatkozat, 2002. IX. 19.)

 

2002.09.20-21.

Parlamenti választásokat tartottak Szlovákiában. A 150 parlamenti helyért 26 párt versenyezett. A Magyar Koalíció Pártja tizennégy járásban végzett az első helyen, ennek köszönhetően az országos megmérettetésben a negyedik legjobb eredményt érte el a pártok közül: összesen 321 069 szavazatot kapott (11,16%) és 20 képviselői helyhez jutott az SzK Nemzeti Tanácsában.

(Új Szó, 2002. IX. 23.; MKP-honlap; HTMH Observer, 2002.09.25.)

 

2002.09.21.

A szabadkai sportcsarnokban tartott elektori gyűlés megválasztotta a 35 tagú Magyar Nemzeti Tanácsot. Az 541 elektor közül 462-en adtak le érvényes szavazatot. A testületben két vajdasági magyar párt – a Vajdasági Magyar Szövetség, illetve a Vajdasági Magyar Polgári Mozgalom -, történelmi egyházak, civil, művelődési és ifjúsági szervezetek képviseltetik magukat. Három vajdasági magyar párt – a Vajdasági Magyar Demokrata Párt, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége és a Kereszténydemokrata Európa-mozgalom – előrejelzésüknek megfelelően nem vett részt az MNT megalakításában. A Magyar Nemzeti Tanács tagjai: Józsa László, Bányai János, Berák Brigitta, Bordás Győző, Böröcz József, Burány Béla, Csíkos Sándor, Dobai János, Dolinszky Árpád, Diósi Viola, Dudás Károly, Fehér István, Fejsztámer Róbert, Galambos László, Gerold László, Hajnal Jenő, Hódi Sándor, ifj. Korhecz Tamás, Kókai Péter, Kunkin Zsuzsanna, Lukity Tibor, Maglai Jenő, Majláth Béla, Mérges Sándor, Nagy Tibor, Ózerné Bori Ágnes, Papp György, Pásztor Bálint, Rácz József, Szaszúr István, Szombathy Zoltán, Várady Tibor, Varga F. József, Varga László, Vicsek Károly. A közgyűlésen vendégként részt vett több ország Belgrádban akkreditált diplomatája, az EBESZ és az Európa Tanács képviselői, továbbá Rasim Ljajic szövetségi kisebbségügyi miniszter. Magyarországról többek között Göncz Árpád volt köztársasági elnök és Pozsgay Imre, a Szent László Akadémia rektora volt jelen. A közgyűlést Rasim Ljajic szövetségi kisebbségügyi miniszter nyitotta meg, akinek szavai szerint a szerbiai magyarság politikai érettségről és felelősségérzetről tett tanúbizonyságot azzal, hogy jugoszláviai kisebbségek közül elsőként alakította meg ilyen testületét.

(Magyar Szó, 2002. IX. 22.; HTMH Observer, 2002.09.25.)

 

2002.09.22.

Alig néhány órával a szlovákiai választási eredmények közzététele után a parlamentbe bejutó erők jobboldali pártjai máris tárgyalni kezdtek egymással, hogy egy kormánykoalíció kialakításának lehetőségeit körvonalazzák. Mikulás Dzurinda, a második helyen 15,09 százalékkal végzett Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) elnöke elsőként - már délelőtt - Bugár Bélával, a rendkívül jó eredményt elért, 11,16 százalékkal a negyedik helyen végzett Magyar Koalíció Pártjának elnökével egyeztetett.

(HTMH Observer, 2002.09.25.)

 

2002.09.22.

Kovács László külügyminiszter a szlovákiai választási eredmények ismeretében "örömét fejezte ki az iránt, hogy a választók többsége a demokráciára és az euroatlanti csatlakozásra szavazott", mert "egyrészt a parlamentből kimaradtak a szélsőséges nacionalisták, másrészt a vártnál is jobb eredményt ért el a Magyar Koalíció Pártja, amely az elmúlt években kormánypártként kiegyensúlyozott, higgadt, európai stílusú politikájával fontos szerepet játszott a nacionalizmus visszaszorításában, az ország euroatlanti integrációjában".

(KÜM nyilatkozat, 2002. IX. 22.)

 

2002.09.22.

A Szövetségi Képviselők Tanácsa és a Szövetségi Egyeztető Tanács Marosvásárhelyen a Romániai Magyar Demokrata Szövetség következő kongresszusának összehívásáról tárgyalt.

Markó Béla szövetségi elnök a két testület együttes ülésén ismertetett politikai beszámolójában azt hangsúlyozta, a kongresszusra készülve elsősorban azt a kérdést kell feltenni: mit kínál az RMDSZ programja a fiatal nemzedéknek. A romániai magyar közösség magyarországi kapcsolatainak továbbépítésével kapcsolatban kifejtette:  “Átláthatóbb támogatási rendszert, új támogatási formákat kell kialakítani. Meg kell keresni a szórványvidék kiemelt megsegítésének új, az eddiginél átfogóbb módszereit, létre kell hozni a háttérbe szorult értelmiségi rétegek, hivatásos művészek, fiatal oktatók és kutatók számára is megfelelő támogatási kereteket”. Toró T. Tibor, a Reform Tömörülés vezetője szerint Markó Béla az úgynevezett optimista és pesszimista hozzáállás szembeállításával tulajdonképpen a szövetségen belüli valós törésvonalról akarja elterelni a figyelmet, arról, hogy az RMDSZ-en belül a jelenleg döntéshozatalban lévők valójában kisebbségi jövőképet kínálnak az erdélyi magyarságnak, míg mások az autonóm közösség jövőképét vázolják fel.

Az ülésen Takács Csaba ügyvezető elnök egy kérdésre válaszolva elmondta: eredetileg 1,2 milliárd forintot különítettek el az Illyés Közalapítványnál a határon túli magyar fiatalok anyanyelven történő tanulását segítő pályázati támogatás céljaira, de ebből az összegből csak 360 millió forint maradt. "Tudomásunk van arról, hogy 600 millió forintot biztosan nem az oktatás támogatására használtak fel" – mondta.

(HTMH Observer, 2002.09.25.)

 

2002.09.22.

Az SZKT ülésétől távol maradt Tőkés László tiszteletbeli RMDSZ-elnök levelet küldött a testületnek, amelyben annak "hiányzó legitimitására" hívta fel a figyelmet. Azt állította, hogy "az RMDSZ törvénytelenül, valamint program- és szabályzatellenesen működő vezetőségét súlyos, mondhatni történelmi felelősség terheli a romániai magyarságnak a népszámlálási adatokban is tükröződő, drámai helyzete miatt."

(HTMH Observer, 2002.09.25.)

 

2002.09.23.

A szlovákiai választásokat felügyelő Országos Választási Bizottság ünnepélyesen is kihirdette a > 2002.09.20-21-i képviselőválasztások eredményeit, amelyek semmiben sem tértek el a már előző nap ismertté vált adatoktól.

(HTMH Observer, 2002.09.25.)

 

2002.09.23.

A szlovákiai választások eredményeinek ismertté válása után Pozsonyban négy közép-jobboldali párt Pozsonyban megállapodást kötött a kormánykoalíció létrehozásáról. A Mikulás Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ), a Magyar Koalíció Pártja, a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és az Új Polgárok Szövetsége (ANO) együttesen 78 képviselőt tud állítani a 150 tagú törvényhozásba.

(Új Szó, 2002. IX. 24.; HTMH Observer, 2002.09.25.)

http://www.ujszo.com/clanok.asp?vyd=20020924&cl=36903

 

2002.09.23.

Strasbourgban megkezdődött az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének őszi ülésszaka, amelyen Tabajdi Csaba küldöttségvezetővel az élen kilenctagú magyar országgyűlési delegáció vett részt. Az első ülésnapon a politikai bizottság Jugoszlávia tagfelvételének ügyében azt a kompromisszumos megoldást javasolta a közgyűlésnek: pozitív döntés estén Belgrád csak akkor kapjon megerősítést a miniszteri tanácstól, ha novemberben Szerbia és Montenegró elfogadja a szövetségi alkotmányt. Tabajdi Csaba Jugoszlávia felvételének fontosságáról szólt: "Érdekünk a demokrácia stabilizálása szomszédunknál, és az is, hogy érvényben maradjon a vajdasági magyarság szempontjából kedvező kisebbségi törvény."

(HTMH Observer, 2002.09.25.)

 

2002.09.24.

A Külügyminisztérium szóvivője tájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta: "A Külügyminisztérium megítélése szerint a Jürgens-jelentés első változata egyoldalú volt, és nem felelt meg annak a célnak, amelyre létrejött. Ezért is készül egy átdolgozott verzió, amely a Külügyminisztérium értesülései szerint figyelembe veszi a magyar kormány azon készségét, amely a kedvezménytörvény módosításának irányába mutat, valamint azokat a kontaktusokat, amelyeket a kormány a szomszédos államok kormányaival létesített. Mindez bekerül a parlamenti közgyűlés elé terjesztett jelentésbe, amelynek megtárgyalására valószínűleg nem kerül sor az év vége előtt".

(KÜM tájékoztató, 2002. IX. 24.)

 

2002.09.25.

Kovács László külügyminiszter a Médiahajón a szlovákiai választások eredményét, és a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) jó választási szereplését értékelve megjegyezte: az eredmény a szlovák nemzetiségűek szavazatainak is köszönhető, akiknek a bizalmát kiegyensúlyozott, nyugodt, európai stílusú politizálással nyerte el az MKP. Mint mondta, ez a stílus a célra vezető; demagóg szólamokkal, harcias kijelentésekkel, konfrontatív magatartással időszakosan sikereket lehet ugyan elérni, eredményt azonban nem.

(KÜM nyilatkozat, 2002. IX. 25.)

 

2002.09.26.

Budapesten a Teleki László Intézetben kétnapos tanácskozás kezdődött Etnopolitika - a közösségi-, magán- és a nemzetközi érdekek viszonyrendszere Közép-Európában címmel.

(Meghívó)

 

2002.09.26.

Budapesten a Teleki László Intézet Közép-európai Tanulmányi Központja rendezésében kétnapos konferencia kezdődött "Etnopolitika" címmel.

(HTMH Observer, 2002.10.02.)

 

2002.09.28.

Nagyenyeden átadták a szórványban élő romániai magyarság Fehér megyei központjának szánt Magyar Házat. Jelen volt Markó Béla, az RMDSZ elnöke, Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke, valamint a román kormánypárt megyei szervezetének vezetője és a Fehér megyei tanács elnöke is.

(HTMH Observer, 2002.10.02.)

 

2002.09.28.

Markó Béla, az RMDSZ elnöke bejelentette: az RMDSZ az erdélyi magyar közösségnek juttatott támogatások megvitatására készül. Szerinte a fő gondot a támogatások szerepéről vallott koncepciók eltérése jelenti. A kilencvenes évek első felében úgy tűnt, sikerült kialakítani egy olyan rendszert, amelyben jogilag a magyarországi intézmények felelősek az összeg felhasználásáért, de a tényleges döntéseket Erdélyben hozták meg. "Hálót kell adni, nem halat. De aztán a régi metaforát egyre kevesebbet emlegették és végül az az érzésem támadt, hogy nemcsak hálót nem akarnak a kezünkbe adni, de még a halászlét is Budapesten akarják fűszerezni" – fogalmazott. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt négy évben többszörösére nőtt a Magyarországról kapott támogatás, ugyanakkor változatlan maradt az a 221 millió forint, amelynek elosztásáról az Illyés Közalapítvány romániai alkuratóriumán keresztül ténylegesen Erdélyben döntenek. Az RMDSZ számításai szerint a romániai magyarságot képviselő szervezetnek az Erdélybe, Romániába érkező összes támogatás mindössze 7 százalékára van rálátása. Markó Béla szerint az előző magyar kormány nem a határon túli magyar közösségek önállóságát próbálta támogatni, hanem igyekezett a határon túli magyar értelmiség különböző rétegeit minél szorosabb szálakkal a magyarországi intézményekhez kötni. "Ez is egy koncepció, de a gyámság akkor sem kívánatos, ha azt nem a »rossz Bukarest«, hanem a »jó Budapest« gyakorolja" – szögezte le.

(HTMH Observer, 2002.10.02.)

 

2002.09.29.

Szerbiában lezajlott a köztársasági elnökválasztás első fordulója. A mintegy 6,55 millió szavazópolgár 11 jelölt közül választhatott, 8,6 ezer szavazóhelyiségben adhatta le voksát.

Vojislav Kostunica jugoszláv államfő a voksok 31,2 százalékát szerezte meg, a második helyen Miroljub Labus külgazdasági kapcsolatokért felelős szövetségi miniszterelnök-helyettes végzett a voksok 27,7 százalékával. Vojislav Seselj radikális pártvezér a szavazatok 22,5 százalékával harmadik lett. (> 2002.10.13.)

(HTMH Observer, 2002.10.02.)

 

2002.09.29.

A Magyar Művelődési Intézet, a Határ Menti Együttműködések és Fejlesztések Fórumának munkabizottsága, az Ipoly-táj Fejlesztési Alapítvány és a horgosi Testvériség Művelődési Egyesület szervezésében Horgoson megtartották a Magyar-Jugoszláv Határ Menti Együttműködések és Fejlesztések Konferenciáját.

(HTMH Observer, 2002.10.02.)

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII