I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

 

Magyarország és a határon túli magyarok

2002 április

 

(kronológia és dokumentáció)

 

2002.04.01.

Jugoszláviában megkezdődött a népszámlálás.

(HTMH Observer, 2002.03.27.)

 

2002.04.02.

A Beregszász központú 72. számú magyar többségű választókörzetben a körzeti választási bizottság visszaélésekre hivatkozva megsemmisítette négy olyan szavazókörzet eredményét, ahol Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke kapta a voksok jelentős többségét, s ezzel Gajdos Istvánt, a beregszászi járási állami közigazgatási hivatal elnökét, az Ukrajnai Egyesült Szociáldemokrata Párt egyéni jelöltjét nyilvánította a voksolás győztesének.

(HTMH Observer, 2002.04.05.)

 

2002.04.03.

A Szerbiai Szocialista Párt (SPS) élesen bírálta a szerb kormányt, amiért a múlt héten döntés hozott a hágai Nemzetközi Törvényszék alapszabályának közvetlen alkalmazásáról és kirohanást intézett Kasza József kormányalelnök ellen, amiért ő is aláírta a kormány rendeletét.

(HTMH Observer, 2002.04.05.)

 

2002.04.03.

Budapesten a Magyar Máltai Szeretetszolgálat támogatásával megnyílt az Európa a Csángókért Alapítvány által működtetett Csángó Koordinációs Iroda. Kozma Imre, a szeretetszolgálat elnöke avatóbeszédében emlékeztetett arra, hogy több mint 10 éve támogatják azokat a Romániából érkező csángó magyar fiatalokat, akik tanulni jönnek az anyaországba.

(HTMH Observer, 2002.04.05.)

 

2002.04.04.

Budapesten megtartották a magyar-jugoszláv kisebbségvédelmi egyezmény szövegét egyeztető első szakértői találkozót. (> 2002.05.13.)

(KÜM nyilatkozat, 2002. V. 7.)

 

2002.04.04.

Kőszegen a Nemzet és Európa című konferencián részt vett Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Wolfgang Schüssel osztrák kancellár is.

(HTMH Observer, 2002.04.05.)

 

2002.04.05.

Jurij Muska, Ukrajna budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője sajtótájékoztatón a > 2002.03.31-i ukrajnai parlamenti választások előzetes eredményeit ismertetve kiemelte, hogy a közép, jobbközép pártok győztek, a kommunista erők pedig alulmaradtak. A szavazásra jogosultak 65 százaléka vett részt a választásokon, amelyen 33 politikai párt és választási tömörülés vetélkedett egymással. A parlamenti választásokkal egy időben tartották a helyhatósági választásokat is. A pártlistákra leadott szavazatok előzetes eredménye szerint első helyen a Viktor Juscsenko vezette "Mi Ukrajnánk" tömörülés végzett, a kommunista párt a második lett, míg a harmadik helyen a Leonyid Kucsma elnököt támogató erőket tömörítő Egységes Ukrajnáért koalíció került. Kérdésre válaszolva közölte: téves sajtóinformáció volt az, hogy a beregszászi választókerületben Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke szerezte meg az első helyet. Mint mondta, a szavazatok összeszámlálása után Gajdos István, a beregszászi járási közigazgatási hivatal elnöke, a Kárpátaljai Magyar Szervezetek Fórumának alelnöke került ki győztesen.

(HTMH Observer, 2002.04.05.)

 

2002.04.05.

Németh Zsolt külügyi államtitkár Budapesten, az ukrajnai választásokról tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: "Amennyiben bebizonyosodik, hogy választási csalás történt a beregszászi 72. számú választókörzetben, akkor a magyar kormány továbbra is Kovács Miklóst, a KMKSZ elnökét fogja a kárpátaljai magyarság legitim képviselőjének tekinteni". (> 2002.04.16.)

(HTMH Observer, 2002.04.05.)

 

2002.04.07.

Magyarországon megtartották a parlamenti választások első fordulóját, amelyen az MSZP a területi listás szavazatok 42,05 százalékát, a Fidesz–MDF a 41,12 százalékát szerezte meg. Harmadik pártként az SZDSZ lépte át az ötszázalékos küszöböt. (> 2002.04.21.)

 

2002.04.08.

Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke az MTI-nek kijelentette: "A demokrácia az egyetlen győztese a 2002-es magyarországi választások első fordulójának”.

Különösen figyelemre méltónak nevezte azt, hogy Medgyessy Péter, a szocialisták miniszterelnök-jelöltje nyilatkozatában nem feledkezett meg a határon túli magyarokról. "Biztos vagyok benne, hogy az anyaország polgárai tudják, kire szavaznak. Eredményes munkát kívánok az elkövetkező négy esztendőben nem csak a győztes kormánynak, hanem az egész magyar népnek" – mondta.

Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke közölte az MTI-vel, hogy pártja tiszteli a magyar választópolgárok akaratát, és elfogadja döntésüket, de hozzátette: ismeretes, hogy a VMDP azt szeretné, ha újra Orbán Viktor alakítana kormányt. Ágoston szerint az Orbán-kormány visszafordíthatatlanná tette a határmódosítás nélküli nemzeti integráció folyamatát, ami nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a magyar nemzet közösségként lépjen be Európába. A VMDP biztatónak látja ugyanakkor Medgyessy Péter kijelentését, miszerint ha az MSZP győz a választásokon, akkor olyan kabinetet alakít, amely szívén viseli a határon túli magyarok sorsát.

(HTMH Observer, 2002.04.11.)

 

2002.04.09.

Orbán Viktor beszéde a Testnevelési Főiskolán.

 

2002.04.09.

A szlovák parlament megkezdte a magyar kedvezménytörvény ellen készülő szlovák törvénytervezet első olvasatának vitáját. (> 2002.04.10.)

(HTMH Observer, 2002.04.11.)

 

2002.04.09.

A Sme című lap a magyarországi választások első fordulója kapcsán közölte: "Bugár Béla azt mondja, hogy az MKP együtt fog működni minden magyar kormánnyal. Megemlítette azonban, hogy Orbán Fideszével nem voltak olyan negatív tapasztalatai, mint a szocialistákkal, akik »arról beszéltek, hogy a kétoldalú (alap) szerződés minket is érint, tárgyaltak is velünk, de épp akkor állapodtak meg Meciarékkal«. Arra a megjegyzésre, hogy ezek szerint az MKP-nak jobban megfelelt a Fidesz, Bugár elmondta: »Nekünk az a stílus felel meg, hogy ha minden kisebbségi kérdésről tárgyal a kormány a kisebbségekkel, és támogat is minden eurokonform nézetet«. Az MKP arra számít, hogy a magyar választások után megállapodás születik Szlovákia és Magyarország között a vitatott magyar státustörvényről. Bugár szerint kérdéses, hogy milyen. Ha úgy állapodnak meg, hogy felborítják az egész folyamatot, akkor ez nem olyan megállapodás lesz, amely elnyeri a támogatásunkat. Például ha eltörölnék a státustörvényt".

(HTMH Observer, 2002.04.05.)

 

2002.04.09.

Németh Zsolt külügyi államtitkár sajtótájékoztatón kijelentette: szocialisták azon szándéka, hogy felül kívánják vizsgálni az Orbán-Nastase megállapodást, ellentétes a nemzetközi jognak azzal az alapvető elvével, hogy a szerződéseket be kell tartani. Az újratárgyalási szándék szerinte nagyfokú felelőtlenséget tükröz a szocialisták részéről, mert azt a viszonylagos stabilitást fenyegeti, amit a megállapodás hozott a magyar-román kapcsolatokban, és ami lehetővé teszi a kedvezménytörvény végrehajtását. "A szocialista párt nem hivatkozhat a határon túli magyarok érdekeire, hiszen ennek a megállapodásnak a motorja az RMDSZ volt" - mondta.

(HTMH Observer, 2002.04.11.)

 

2002.04.10.

A szlovák parlamentben megbukott a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) törvénytervezete, amely a magyar kedvezménytörvény szlovákiai alkalmazását lett volna hivatott megakadályozni: a 150 tagú törvényhozás 129 jelenlevő képviselője közül csak 54 támogatta a tervezetet, 56 ellene szavazott, tizenheten tartózkodtak, ketten pedig nem szavaztak. (> 2002.04.09.)

(HTMH Observer, 2002.04.11.)

 

2002.04.10.

A Romániai Magyar Szó ismertette Tőkés László, az RMDSZ tiszteletbeli elnöke nyilatkozatát a magyarországi országgyűlési választásokról: határon túli megközelítésben létkérdés, hogy melyik fél kerekedik felül; Medgyessy Péter feláldozza a magyar nemzet határokon átívelő integrációs politikájának ügyét, s ez az erdélyiek számára elfogadhatatlan. A lap interjút közölt Markó Béla RMDSZ-elnökkel, aki a magyarországi országgyűlési választások első fordulója "nagyon pozitív üzenetének" tartotta, hogy a MIÉP nem jutott parlamenti képviselethez: "Ez szerintem a magyar nép egyértelmű üzenete számunkra is, a Kárpát-medencében élők, de mindenki számára azzal kapcsolatosan, hogy határozottan elutasítja a szélsőséges politikai erőket". Emlékeztetett, hogy az RMDSZ "megléte óta mindig azt vallotta, arra törekedett, hogy a határon túli magyarság helyzete ne legyen pártpolitikai kérdés, ideológiák függvénye", s éppen ezért "egy hatásosan politizáló határon túli magyar szervezetnek jól együtt kell működnie a mindenkori magyar kormánnyal".

(HTMH Observer, 2002.04.05.)

 

2002.04.10.

A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumban tanuló román diákok tiltakozásba kezdtek tervbe vett kiköltöztetésük miatt. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség parlamenti együttműködési megállapodása keretében ugyanis helyi szinten megegyezés született arról, hogy a gimnázium a jövő tanévtől kezdve ismét kizárólag magyar nyelvű oktatási intézmény lesz. A megegyezés szerint a 2002 őszétől a Bolyai Farkas Gimnáziumban működő 12 román tannyelvű osztály átmegy a város másik két gimnáziumába, ahonnan összesen 9 magyar tannyelvű osztály a Bolyaiba kerül. A tervbe vett költöztetés miatt a gimnázium mintegy száz diákja kezdett tiltakozó akciót: román nemzeti színű karszalagot, hajpántot vettek fel, és román zászlók alatt az iskola udvarára vonultak az egyik szünetben.

(HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.10.

Tőkés László püspök, az RMDSZ tiszteletbeli elnöke sajnálattal Markó Béla szövetségi elnökhöz intézett levelében hangsúlyozza: a 2001.08.31-én Kolozsváron tartott tanácskozáson született megegyezés szerint az egyházi ingatlanok kérdésében a szövetség teljes egészében az érdekelt egyházak álláspontját fogja képviselni, előzetes megkérdezésük nélkül semminemű elkötelező jellegű lépést nem fog tenni ebben az ügyben, és az egyházak által elkészített ingatlanügyi törvénytervezetet módosítás és fenntartás nélkül előterjesztik az illetékes állami hatóságokhoz. Ezzel szemben: az RMDSZ az egyházak előzetes megkérdezése nélkül foglalta az SZDP-RMDSZ megállapodásba az elkobzott egyházi ingatlanok ügyét, olyan formában, amely nem felel meg a megegyezésnek; a 2001 őszén benyújtott SZDP-RMDSZ törvénytervezet nem azonos az egyházak által elkészített, valamint az RMDSZ által vállalt – eredeti – törvénytervezettel; az RMDSZ ismételten nem konzultált az egyházakkal az április 30-ig elkészítendő újabb törvénytervezet elkészítésében.

(Szabadság, 2002.04.16.; HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.11.

Az ENSZ New York-i székhelyén letétbe helyezték a Nemzetközi Büntetőbíróság Statútumához történő 60. csatlakozási okiratot, s így lehetővé vált annak július elsejei hatályba lépése. A Statútum egy olyan nemzetközi bírói fórumot hoz létre, amely előtt felelősségre vonhatóak az emberiség elleni legsúlyosabb bűncselekmények elkövetői, amennyiben az elkövetett cselekmény tekintetében joghatósággal rendelkező ország nem tud, vagy nem akar eljárni az elkövetővel szemben.

(KÜM nyilatkozat, 2002. IV. 12.)

 

2002.04.11.

Fodor Gábor, a SZDSZ ügyvivője a Beta hírügynökségnek kijelentette: kormányváltás esetén pártja szorgalmazni fogja, hogy Magyarország alapszerződést kössön Jugoszláviával. Hangsúlyozta, hogy az alapszerződés aláírása kérdésében elképzelhetetlen a vajdasági magyarság mellőzése, ezért a délvidéki magyarokat "nagyon komolyan" be kell majd vonni a megállapodás kidolgozásába.

Kasza József, a VMSZ elnöke üdvözölte az SZDSZ elképzelését arról, hogy Magyarországnak és Jugoszláviának alapszerződést kell kötnie, mert a megállapodás aláírásától várható a két ország viszonyának rendezése. Szerinte természetes az, hogy a megállapodás kidolgozásában a vajdasági magyarságnak is részt kell vennie. Ágoston András, a VMDP elnöke szerint az alapszerződés megkötése nem feltétele Magyarország csatlakozásának az Európa Unióhoz, és jobbnak látná, ha nem alapszerződés, hanem a már kidolgozás alatt lévő kétoldalú kisebbségvédelmi megállapodás aláírására kerülne sor, amennyiben az előirányozza a törvényalkotási és végrehajtási funkciókkal rendelkező magyar kisebbségi perszonális autonómia megteremtését.

(HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.11.

Az ENSZ “Agenda 21” programja keretében rendezett nemzetközi konferencia munkájának megnyitására Csíkszeredába érkező Ion Iliescu román államfő eredeti programjától eltérően felkereste a városban működő Sapientia erdélyi magyar magánegyetem (EMTE) csíkszeredai oktatási helyszínét is. Beszédében arra helyezte a hangsúlyt, hogy Romániában az 1989-es fordulat után robbanásszerűen megnőtt a magánegyetemek száma. Ezzel bővült a kínálat, de nőtt a felsőfokú oktatás és a tudományos kutatás felhígulásának veszélye is. A magánegyetemekkel szemben támasztott új minőségi követelményekre utalva azt a reményét fejezte ki, hogy Csíkszeredában minőségi oktatás zajlik.

A sajtóértekezleten megismételte azt a korábbi, Kolozsváron tett kijelentését, miszerint esküdt ellensége minden olyan nyílt, vagy burkolt kísérletnek, amely arra irányul, hogy Románia egyes térségeit – Erdélyt beleértve – megpróbálják kiszakítani az egységes nemzetállam keretéből. Mint mondta, az Európai Unió alanyai sem a régiók, hanem a nemzetállamok, mert "a régiók Európai Unióját, amely nem venné tudomásul a nemzetállamok valóságát, nem lehetne irányítani”.

(HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.12.

Tonk Sándor, a Sapientia erdélyi magyar tudományegyetem rektora a Krónika című erdélyi lapnak kijelentette: "Annak ellenére, hogy az erdélyi magyar tudományegyetem létrehozását az Orbán-kormány kezdeményezte, nyugodtan nézek az esetleges magyarországi kormányváltás elé". Kifejtette, hogy a magyar Országgyűlésben a költségvetési vita során az ellenzéki pártok támogatták a kormány álláspontját, ami garanciát jelenthet arra, hogy a Sapientia működése zavartalan maradjon a Fidesz-MDF választási veresége esetén is. “Az akkori ellenzék hozzáállása azt mutatja, Magyarországon mindenki fontosnak tartja a határon túli magyar nyelvű felsőfokú képzést, és erre már számtalan jel utalt” – hangsúlyozta Tonk Sándor, aki szerint a Sapientia működése legalább két évre anyagilag mindenképpen biztosítva van.

(HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.12.

A Iasi-i római katolikus püspökség előtt több mint száz pusztinai csángó követelte, hogy községükben anyanyelvükön – magyarul – tartsák a miséket.

(HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.12.

Az ukrán központi választási bizottság elutasította Kovács Miklós parlamenti képviselő, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke panaszát: döntése értelmében a 72-es számú választókörzet megválasztott képviselője Gajdos István, az Ukrajnai Egyesült Szociáldemokrata Párt egyéni jelöltje, a Kárpátaljai Magyar Szervezetek Fórumának alelnöke, a járási állami közigazgatási hivatal elnöke.

(HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.13.

A Fidesz Kossuth-téri választási nagygyűlésén Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke beszédében többek között azt mondta: "A Felvidék veled van, a Felvidék téged támogat, Viktor!"

 

2002.04.13.

A Curentul című román lap a pusztinai csángók előző napi (> 2002.04.12.) tiltakozását a "magyar revizionista szervezetek újabb koholmányának" nevezte, kiemelve, hogy a tiltakozó "elmagyarosított" csángókat egy budapesti televíziós stáb kísérte, s a filmanyagot valószínűleg "el fogják juttatni a különböző nemzetközi szervezetekhez, beleértve a pápát is".

(HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.14.

Markó Béla, az RMDSZ szövetségi elnöke Déván hangsúlyozta: a magyarországi pártokkal folytatott kapcsolataiban az RMDSZ érvényesíteni tudta azt, hogy Magyarország határon túli magyarságot érintő politikájában ezen közösségek szervezeteinek véleménye legyen mérvadó. Kijelentette: "Az RMDSZ felelősen hozzájárult a román-magyar együttműködési megállapodás megszületéséhez, amely révén a két ország kapcsolata ma már jónak mondható. Az RMDSZ, megnövekedett politikai súlyát latba vetve, a továbbiakban is arra fog törekedni, hogy ez a jó viszony megmaradjon, és azon lesz, hogy olyan, a határon túli magyarokat pozitívan érintő kezdeményezések, mint a kedvezménytörvény vagy a Sapientia erdélyi magyar magánegyetem, továbbra is fennmaradjanak, működjenek. Erre az RMDSZ szerepe, politikai kapcsolatai nyújtanak garanciát".

(Szabadság, 2002.04.16.; HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.14.

A Reménység Szigete megalakulásának tizedik évfordulója alkalmából Budapesten megtartották a Magyarországon élő erdélyiek találkozóját, amelyen Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke igehirdetésében emlékeztetett arra, hogy az Erdélyi Gyülekezet hívta életre a Reménység Szigetét néhai Németh Géza lelkipásztor kezdeményezésére, s a gyülekezet megalakítása jól példázta a nemzet határokon átívelő újraegyesítésének reményteljes lehetőségét. “A magyarországi országgyűlési választások első fordulója után a már elkezdett nemzetpolitikai program megvalósulása került veszélybe. Erdélynek és az anyaországnak létérdeke, hogy a nemzetegyesítési program ne szenvedjen hajótörést és ezért kell reménykedni a mostani nehéz időszakban is” – fogalmazott.

(HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.15.

A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) azt követelte, hogy Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke adja vissza képviselői mandátumát a Fidesz budapesti nagygyűlésén elhangzott beszéde miatt. Nyilatkozatban jelezte: indítványozni fogja a parlament mentelmi bizottságánál, hogy a bizottság és a parlament plénuma szólítsa fel Durayt képviselői mandátumának visszaadására, mert budapesti kijelentéseivel egyértelműen az irredentizmus pártjára állt. Nyilatkozatában az SNS Duray pártját, az MKP-t is felszólítja, hogy nyilvánosan határolódjon el alelnöke Budapesten elhangzott, a szlovák párt megítélése szerint Szlovákiát gyalázó, ártalmas kijelentéseitől.

(Új Szó, 2002. IV. 16.; HTMH Observer, 2002.04.18.)

http://www.ujszo.com/clanok.asp?vyd=20020416&cl=22199

 

2002.04.16.

Szerhij Borodenkov, az ukrán külügyminisztérium sajtóosztályának vezetője megerősítette, hogy néhány nappal korábban az ukrán külügyminisztériumba kérették Kontra Ferenc magyar nagykövetet. "Tekintettel arra, hogy Ukrajnában nemrégiben voltak parlamenti választások, Magyarországon pedig vasárnap kerül sor a második fordulóra, a találkozó során arról volt szó, hogy el kell kerülni mind Ukrajnában, mind Magyarországon a politikai spekulációkat" – közölte az Mti kijevi tudósítójának kérdésére, amellyel egyes magyar politikusoknak a beregszászi választókerületben lezajlott választásokat érintő kijelentéseivel kapcsolatos ukrán külügyi álláspontot firtatta. (> 2002.04.05.)

(HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.17.

Szabó Tibor, a HTMH elnöke Zentán átadott két számítástechnikai szakkabinetet és egy emlőrák-előszűrő központot –, amely a magyar kormány délvidéki segélyalapjából valósul meg. A küldöttség tagja volt Misovicz Tibor, a HTMH gazdasági elnökhelyettese, Pirityiné Szabó Judit, a HTMH főosztályvezetője, dr. Gasztonyi Erzsébet, a Magyar Köztársaság Egészségügyi Minisztériuma kabinetfőnöke, dr. Mécs László, a szegedi Esély a Stabilitásra Közalapítvány kuratóriumának elnöke és dr. Kalmár László, a Segítő Jobb Egészségügyi-humanitárius Alapítvány kuratóriumának elnöke.

(HTMH Observer, 2002.04.18.)

 

2002.04.18.

Adrian Nastase román miniszterelnök Bukarestben megbeszélést folytatott az erdélyi magyar történelmi egyházak és a Romániai Magyar Demokratikus Szövetség képviselőivel a jogtalanul kisajátított egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának kérdéséről. Az RMDSZ kérésére létrejött találkozón részt vett a román kormány kulturális és közigazgatási minisztere, valamint az egyházügyi hivatalt vezető államtitkár is. A magyar történelmi egyházak részéről jelen volt többek között Jakubinyi György gyulafehérvári katolikus érsek, Pap Géza, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke és Szabó Árpád unitárius püspök.

(HTMH Observer, 2002.04.24.)

 

2002.04.19.

Hámos László, a HHRF elnöke Bukarestben Adrian Nastase román miniszterelnökkel folytatott megbeszélései után kijelentette: "Az Egyesült Államokban működő Magyar Emberi Jogok Alapítvány fontosnak tartja, hogy Románia az északatlanti szövetség tagja legyen és ezért reméli, hogy az ország eleget tesz a NATO csatlakozáshoz szükséges minden feltételnek".

(HTMH Observer, 2002.04.24.)

 

2002.04.20.

Frunda György RMDSZ-szenátor a PER által a helyi közigazgatási törvény anyanyelvhasználatra vonatkozó előírásainak alkalmazásáról szervezett szemináriumon a Bolyai-ügy kapcsán kijelentette: a viszály értelmetlen: a gimnázium a romániai magyar kultúra szerves része; az intézmény csaknem 500 éve áll fenn, s kizárólag magyar tannyelvű iskolaként működött. Közölte: szeptembertől a Bolyai Líceum kizárólag magyar, a Papiu Ilarian Líceum pedig kizárólag román tannyelvű iskola lesz.

(HTMH Observer, 2002.04.24.)

 

2002.04.22.

Az országgyűlési képviselő-választás második fordulóját az elsőnél is nagyobb részvételi arány jellemezte, a szavazásra jogosultak 71,19 százaléka ment el szavazni. A választásokon a Fidesz-MDF szerezte a legtöbb mandátumot, összesen 188-at, az MSZP 178 mandátumot gyűjtött, az SZDSZ-nek 19 képviselője lesz az Országgyűlésben, egy képviselő pedig SZDSZ-MSZP indulóként jutott be.

 

2002.04.22.

Bugár Béla, az MKP elnöke a magyarországi választásokat értékelve kijelentette: "a Magyar Koalíció Pártja az elmúlt években elsősorban a Fidesszel alakított ki jó kapcsolatokat, mivel a két párt egyazon nemzetközi szervezetek tagja. A kisebbségben élő magyarok politikai vezetőinek azonban szorosan együtt kell működniük a mindenkori magyar kormánnyal és mi is ezt tesszük majd".

Kifejtette:  minden magyar kormánytól elvárható, hogy támogassa a kisebbségben élők azon legitim javaslatait és nézeteit, amik összeegyeztethetőek Magyarország külpolitikájával és az európai uniós csatlakozási folyamattal. Az MKP a két választási forduló között levelet kapott Medgyessy Pétertől, amiben az MSZP miniszterelnök-jelöltje megköszöni, hogy a Magyar Koalíció Pártja nem vett részt a választási kampányban. Ennek kapcsán Bugár elmondta, a párt vezetői a héten a nyilvánosságot is tájékoztatni fogják arról, hogy eddig miért nem reagáltak Duray Miklós felszólalására a Fidesz Kossuth téri nagygyűlésén.

(HTMH Observer, 2002.04.24.)

 

2002.04.22.

Az MKP Országos Elnöksége megvitatta Duray Miklósnak a Kossuth téri nagygyűlésen való részvételét.

(MKP-honlap)

 

2002.04.23.

A Szlovák Köztársaság Külügyminisztériuma az alábbi közleményt hozta nyilvánosságra a magyarországi választások második fordulóját követően: "A Szlovák Köztársaság Külügyminisztériuma hisz abban, hogy a magyar parlamenti választások eredményeként olyan új kormány alakul, amely a Szlovák Köztársaság kormányának konstruktív és megbízható partnere lesz a szlovák-magyar kapcsolatok további fejlesztésében, az államaink és polgáraink közti együttműködés, barátság és a jó szomszédi kapcsolatok elmélyítésében, és nem utolsó sorban olyan kérdések megoldásában, amilyen a Szomszédos országokban élő magyarokról szóló törvény, vagy a Magyar Köztársaságban élő nemzetiségi kisebbségek parlamenti képviseletének kérdése. Pozitívumnak lehet minősíteni azt, hogy a magyar választók többsége Európa-barát utat választott. A kölcsönös együttműködés szintjét kétségkívül meghatározza majd az, hogy milyen lesz a helyünk, helyzetünk és befolyásunk az egyesülő Európában. Ez az egyik fokmérője lesz annak, hogy képesek vagyunk-e sikeresen és nyugodtan együtt élni és együttműködni annál nagyobb egységben is, mint amilyen Közép-Európa, vagy a visegrádi négyek".

(HTMH Observer, 2002.04.24.)

 

2002.04.23.

Németh Zsolt Fidesz-alelnök az MTI-hez eljuttatott közleményben elfogadhatatlannak nyilvánította Kovács László szocialista pártelnöknek a pozsonyi Új Szóban tett nyilatkozatát, amely szerint  "Duray Miklós azt ne várja tőlünk, hogy mi elfelejtjük azt, hogy ő beavatkozott a magyar választási harcba... (ez) az ő felelőssége, és a következményekkel is neki kell számolnia". Szerinte ez a nyilatkozat ellentétes Medgyessy Péter MSZP-s miniszterelnök-jelölt azon korábbi kijelentésével, amely a megbékélés szükségességét hangoztatja, és  "az MSZP elnökének állásfoglalása nemcsak Duray Miklósra, hanem arra az 1,5 millió magyar állampolgárra nézve is fenyegető, aki április 13-án részt vett a Fidesz Kossuth téri, méltóságteljes nagygyűlésen".

 

2002.04.23.

Markó Béla RMDSZ-elnök a Romániai Magyar Szó számára adott interjúban meggyőződésének adott hangot, hogy a kormányváltással Magyarország határon túli magyarságot illető politikájában nem következik be alapvető fordulat. Kifejtette: "Egyébként mi a folytonosságot kívánjuk. Az elmúlt tíz-tizenkét esztendőben kialakult egy jó támogatási rendszer, ebbe illeszkedik bele a kedvezménytörvény is. Mindezt meg kell tartani, és ezt a politikát folytatni kell, véleményünk szerint ehhez hozzáadni lehet és kell, de elvenni belőle nem szabad. Nem véletlen egyébként, hogy az, amit eddig is sok esetben hangsúlyoztam, hogy mi a kapcsolatainkban az egyenlő közelséget próbáltuk kialakítani minden jelentős magyarországi politikai párttal, mert az erdélyi magyarságnak a mindenkori magyar kormány támogatására van szüksége attól függetlenül, hogy ki alkotja azt a kormányt".

(HTMH Observer, 2002.04.24.)

 

2002.04.23.

Toró T. Tibor, az RMDSZ keretén belül működő Reform Tömörülés vezetője a Mediafax román hírügynökségnek adott nyilatkozatában kijelentette: a magyarországi választás után nőtt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség felelőssége, mivel neki kell megvédenie a kedvezménytörvény pozitív elemeit a leendő új magyar kormánnyal szemben is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a leendő új kormánykoalíció egyik tagja, a Szabad Demokraták Szövetsége nem szavazta meg a magyar Országgyűlésben a kedvezménytörvényt. Elismerte, hogy a Fidesz erkölcsi támogatást nyújtott számukra az RMDSZ-en belül, de azt tagadta, hogy anyagi támogatást is kaptak volna.

(HTMH Observer, 2002.04.24.)

 

2002.04.23.

A szerbiai kulturális minisztérium küldöttsége Kasza József kormány-alelnök vezetésével Budapesten a szerb-magyar kulturális együttműködésről szóló új megállapodás megkötéséről tárgyalt. "Magyarországon már tárcaközi egyeztetésen van a megállapodás tervezete, amelyet nemsokára véleményezni fog a szerb kormány is" – közölte Kasza József, aki magyarországi támogatást kért a Szabadkai Népszínház felújításához.

(HTMH Observer, 2002.04.30.)

 

2002.04.24.

A Cseh Képviselőház nyilatkozatot fogadott el a Benes-dekrétumokkal kapcsolatban, amely leszögezi, hogy az 1940 és 1945 közötti időszakban keletkezett törvények, beleértve Benes elnök dekrétumait is, a nácizmus vereségének a következménye: "Megkérdőjelezhetetlenek, érinthetetlenek és megváltoztathatatlanok azok a jogi és vagyoni viszonyok, amelyek Eduard Benes volt csehszlovák államfő II. világháború után kiadott dekrétumai alapján keletkeztek".

A nyilatkozatot a 200 tagú parlament ülésen jelenlévő 169 képviselője fenntartások nélkül támogatta, ugyanakkor megállapítva, hogy a háború után kiadott törvények és dekrétumok alapján már semmiféle új jogviszonyok nem keletkezhetnek.

(HTMH Observer, 2002.04.30.)

 

2002.04.24.

Kovács László, az MSZP elnöke a román közszolgálati rádiónak kijelentette: "A kedvezménytörvénnyel kapcsolatos magyar-román egyetértési nyilatkozat újratárgyalása nem fogja rontani a magyar-román kapcsolatokat, sőt ezek a kapcsolatok javulni fognak". Külön hangsúlyozta, hogy - a Fidesszel ellentétben - még egy dolgot nem tesznek majd: "nem fogunk beavatkozni a Romániai Magyar Demokrata Szövetség belügyeibe és nem fogjuk az RMDSZ vezetésével szemben álló személyeket, csoportokat támogatni".

(HTMH Observer, 2002.04.24.)

 

2002.04.24.

Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke a párt elnökségének ülése után Pozsonyban megtartott sajtótájékoztatón kijelentette: az elnökség " nem tartja szerencsésnek, hogy Duray Miklós részt vett a budapesti Kossuth-téri nagygyűlésen, mert az ott elhangzott kijelentéseivel sem a szlovákiai magyaroknak, sem az MKP-nak nem tett jó szolgálatot.”

Közölte: az álláspont korábbi, még múlt heti keltezésű, de ezt eddig azért nem ismertették, mert nem akarták befolyásolni a magyarországi választási kampányt. "Az MKP már korábban elhatárolódott a történtektől, amikor egyértelműen kimondta, hogy ez Duray úr és nem az MKP véleménye".

(Új Szó, 2002. IV. 25.; HTMH Observer, 2002.04.24.)

http://www.ujszo.com/clanok.asp?vyd=20020425&cl=23150

 

2002.04.25.

Anna Malíková, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke közölte: pártja a szlovák parlament legközelebbi ülésén indítványozni fogja, hogy a szlovák törvényhozás határozatban szólítsa fel az új magyar kormányt a kedvezménytörvény semmissé nyilvánítására és a Benes-dekrétumok ügyének megnyitását célzó törekvésektől való elhatárolódásra. Azt is kezdeményezik, hogy a szlovák parlament határozatban szólítsa fel mandátumának visszaadására Duray Miklóst, a Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnökét a Fidesz budapesti nagygyűlésén mondott beszéde miatt.

(HTMH Observer, 2002.04.30.)

 

2002.04.26.

Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke Medgyessy Péternek és az MSZP-nek a választásokon elért eredményhez gratulálva kiemelte: az eddigi megbeszélések alapján számára egyértelműen kiviláglott, Medgyessy Péter felelősséget érez a Magyarország határain kívül élő magyarság sorsa iránt, és elkötelezetten kíván hozzájárulni a megfelelő megoldások érvényesítéséhez. "Éppen ezért meggyőződésem, hogy a most létrejövő magyar kormánnyal és annak felelős vezetőjével őszinte, eredményes párbeszédet tudunk majd folytatni".

(MSZP Internetszerkesztőség, 2002. IV. 26.; c.)

 

2002.04.27.

A Magyarok Világszövetségének küldöttgyűlése alapszabályának módosításával összevonta a kárpát-medencei és az anyaországi régiót, de az összevont régió továbbra is 200 küldöttet delegálhat a közgyűlésbe, tehát kétszer annyit, mint a harmadik, a nyugati régió.

(HTMH Observer, 2002.04.30.)

 

2002.04.29.

Bukarestben a román parlament épületében román akadémia szervezésében és a román kormány tájékoztatási minisztériumának támogatásával szemináriumot szerveztek a moldvai római katolikusok (csángók) kulturális önazonosságáról, amelyen a moldvai csángómagyarok létét megkérdőjelező és egyértelműen tagadó előadók egybehangzóan elutasították és kemény szavakkal ítélték el az Európa Tanács "magyar téziseket visszhangzó" ajánlását a moldvai csángók művelődési és nyelvi hagyományainak ápolásáról és megőrzéséről. A Moldvai Csángómagyarok Szövetségének képviselőit csak Borbély László, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség ügyvezető alelnökének erélyes közbelépésére engedték be a tanácskozás színhelyére.

(MNO, 2002. IV. 30.; HTMH Observer, 2002.04.30.)

http://www.mno.hu/index.mno?cikk=74337&rvt=42&pos=120&s_text=cs%E1ng%F3&s_texttype=4

 

2002.04.29.

Cozmin Gusa, a PSD főtitkára a párt országos vezetőségének ülése után kijelentette: "A kormányon lévő román Szociáldemokrata Párt (PSD) egyetért azzal, hogy a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium fokozatosan ismét magyar tannyelvű középiskola legyen". Közölte: a román oktatási minisztérium a PSD és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség képviselőivel konzultálva arra a megoldásra jutott, hogy a középiskola román tannyelvű osztályainak diákjai még itt fejezik be tanulmányaikat, de idén ősztől új román tannyelvű osztályokat nem indítanak.

(HTMH Observer, 2002.04.30.)

 

2002.04.30.

A kormányon lévő román Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség egyezséget kötött az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának kérdéséről.

A megállapodás értelmében az egyházak természetben visszakapnák az 1945. március 6. és 1989. december 22. közötti időszakban elkobzott ingatlanjaikat, és az igényeket 2003. január 15-ig lehetne benyújtani. A tulajdonjogot azonnal, de a használatba vétel jogát egyes esetekben csak tíz éves átmeneti idő után kapnák meg a romániai egyházak. (> 2002.05.13.)

(NOL, 2002. V. 8.; HTMH Observer, 2002.05.09.)

http://www.nepszabadsag.hu/Default.asp?DocCollID=51828&DocID=51102#51102

 

2002.04.30.

Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke Budapesten az ukrajnai országgyűlési választások eredményét értékelve kijelentette: "A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) úgy véli, hogy továbbra is joga van a kárpátaljai magyarok képviseletére, hiszen arra a magyar szavazók többségének felhatalmazását megkapta". Kovács Miklós az ukrán parlamenti választásokon mintegy ezer szavazattal maradt el vetélytársától, Gajdos Istvántól, a Kárpátaljai Magyar Szervezetek Fórumának alelnökétől, aki az Ukrajnai Egyesült Szociáldemokrata Párt egyéni jelöltje volt, és azután jutott vezetéshez, hogy négy, többségében magyarok lakta szavazókörben érvénytelenítették a szavazás eredményét.

(HTMH Observer, 2002.04.30.)

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII