I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

 

Magyarország és a határon túli magyarok

2002 augusztus

 

(kronológia és dokumentáció)

 

2002.08.05.

Kovács László külügyminiszter a Külképviselet-vezetői Értekezleten mondott megnyitó előadásában kifejtette: "az elmúlt tizenkét év alatt, a rendszerváltás óta, a kisebbségi kérdés fontosságának nemcsak a felismerése, de az elismerése is nőtt. Meggyőződésem szerint ebben valamennyi eddigi magyar kormány nagyon fontos szerepet játszott; és ezzel összefüggésben nőtt a szomszédos országokban a magyar kisebbség súlya, szerepe. Különösen három országban van ez így, számarányuknál fogva ez természetes. Romániában az erdélyi magyarság, illetve az ottani magyarság szervezete az RMDSZ szerepének jelentős növekedése következett be; ennek volt egy olyan szakasza, amikor a kormányzatban is részt vett, most ellenzékben van, de együttműködik, kívülről támogatja a koalíciós kormányt, és látjuk ennek a kedvező hatásait és lehetőségeit. Szlovákiában a Magyar Koalíció most kormányzati tényező, és reméljük, az is marad a szlovákiai választások után. A Vajdaságban a Vajdasági Magyarok Szövetsége szintén kormányzati tényezővé vált Szerbiában".

(KÜM nyilatkozat, 2002. VIII. 5.)

 

2002.08.05.

Mihók Rudolf, az újvidéki Magyar Szó Lapkiadó Közvállalat megbízott igazgatója határozatot hozott, amellyel Juhász Marjanov Erzsébetet, a lap felelős szerkesztőjét ideiglenesen eltávolította az újság éléről. Lépését azzal indokolta: alapos a gyanú, hogy Marjanov Erzsébet visszaélt hivatali helyzetével. Mint mondta: a felelős szerkesztő nem volt hajlandó elszámolni a Magyar Szó 2001 és 2002 évi gazdálkodásával. "Juhász Marjanov Erzsébet a történtek után kijelentette: eltávolítása mögött politikai okok vannak" - közölte a Magyar Szó internetes kiadása.

(Magyar Szó; HTMH Observer, 2002.08.06.)

 

2002.08.06.

A Szerbiai Újságíró-egyesület közleményében éles hangnemben tiltakozott Marjanov Erzsébetnek, a Magyar Szó megbízott felelős szerkesztőjének felfüggesztése miatt. A lapban közzétett nyilatkozat szerint ezzel az igazgatóság példátlan mértékben beavatkozott a lapalapító Tartományi Képviselőház jogaiba. Az újságíró-egyesület közleménye úgy fogalmaz: "hihetetlen, hogy a magyar politikai pártok érdekei miatt távolították el elsősorban Marjanov kolléganőt. Az eljárás csak tovább rontja az egyetlen magyar nyelvű napilap helyzetét.”

(HTMH Observer, 2002.08.13.)

 

2002.08.07.

Major István helyettes államtitkár, a Külügyminisztérium Integrációs és Külgazdasági Államtitkárságának helyettes vezetője Budapesten megbeszélést folytatott Kasza Józseffel, a szerb kormány elnök-helyettesével és Bozsidár Gyelics szerb pénzügyminiszterrel. A tárgyaláson magyar részről részt vett Terták Elemér, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára is.

A tárgyalás napirendjén szerepelt a magyar kormány által a Délkelet-európai Stabilitási Egyezmény keretében létrehozott kedvezményes hitel szerb részről történő felhasználásának áttekintése. A megbeszélések során a felek szót ejtettek a kétoldalú gazdasági együttműködés időszerű kérdéseiről, egyeztették a hitelnyújtás pénzügyi és technikai feltételeit, valamint megállapodtak arról, hogy a hitelnyújtás és igénybevétel feltételeit augusztus végén közös dokumentumban rögzítik.

A szerb fél tájékoztatást adott Szerbia gazdasági helyzetéről, valamint jelezte, hogy a közeli jövőben javaslatot tesz a jugoszláv és magyar vasutak közötti elszámolásokban keletkezett magyar követelések rendezésére.

(KÜM nyilatkozat, 2002. VIII. 8.)

 

2002.08.07.

Mikloš Biro szociológus a Dnevnik című újvidéki lapban kifejtette: "A kisebbségi törvény meghozatala Jugoszláviában nem a teendők befejezését, hanem azok kezdetét jelenti”. A törvénybe foglaltak ugyanis nem a közvélemény akaratát tükrözik, ezért sokat kell majd tenni az új megoldások elfogadtatásáért. A szerbek a más felekezetekkel szemben a legtoleránsabbak, többségük azonban nem helyesli a kisebbségeknek azt az alapvető jogát, hogy anyanyelvi oktatásban részesüljön. A Vajdaságban sokkal kisebb az ellenállás ezen a téren, mint például Dél-Szerbiában, ahol mindig is súrlódások voltak a nemzetiségek között.

(Dnevnik; HTMH Observer, 2002.08.13.)

 

2002.08.10.

A Romániai Magyar Szó a Magyar Hírlap nyomán az RMDSZ-en belüli körvonalazódó pénzügyi botrányról írt. “»Pénzelosztási botrány fenyegeti az RMDSZ-t« - írja a Magyar Hírlap. Mind többen állítják, hogy a szövetség vezetői az úgynevezett Communitas alapítvány révén főleg hozzájuk közel álló intézményeket támogattak. A szervezet ügyvezető elnöke szerint mindez hamis vádaskodás, s nem kizárt, hogy a »támadók« valójában védekezni akarnak. A Communitas alapítvány elnökeként Markó Béla kivételezett helyzetbe hozott olyan lapokat s egyéb intézményeket, amelyeket ő maga irányít, illetve amelyek közel állnak hozzá - állítják többen Romániában. A gyanúsítás kezdetben egy internetes fórumon jelent meg, ám az utóbbi időben mind többen beszélnek róla. Az RMDSZ vezetője szabadságát tölti, a szövetség ügyvezető elnöke azonban lapunknak cáfolta a »rágalmakat«. Takács Csaba a Magyar Hírlapnak adott interjújában kifejti: az alapítvány pénzelosztási rendszere egyértelmű és átlátható. Nem tagadta, hogy Markó által irányított lap is kapott pénzt, ám jelezte, ez csak egy kiadvány volt a megannyi támogatott közül. Takács állítja, szervezett támadás folyik ellenük, ráadásul feltűnő, hogy ez akkor válik hevessé, amikor épp zajlik a támogatások átvilágítása. »Nevezhetném a vádakat akár védekezésnek is« - fogalmazott Takács, aki szerint az RMDSZ-nek a Magyarországról Erdélybe érkező pénzek hét százalékára van csupán rálátása. »Valóban felmerül a kérdés, hogy a fennmaradó 93 százalékot ki és hogyan osztotta el« - jegyezte meg. Megfigyelők szerint nem kizárt, hogy a vita hamarosan nagyon komoly viharokat kavar az RMDSZ-ben, ám - teszik hozzá - talán lehetővé teszi a szükséges és eddig hiányzó tisztánlátást az Erdélybe érkező pénzek ügyében”.

(Magyar Hírlap; Romániai Magyar Szó; HTMH Observer, 2002.08.13.)

 

2002.08.10.

Kasza József, a VMSZ elnöke és dr. Korhecz Tamás, tartományi kisebbségügyi titkár Szabadkán találkozott a történelmi egyházak vezetőivel: Huzsvár László és Pénzes János katolikus püspökökkel, Dolinszky Árpád evangélikus szuperintendenssel, és Csete Szemesi István református püspökkel. A VMSZ vezető politikusai és az egyházfők a Nemzeti Tanács megalakítása körüli teendőkről és más, a magyarságot érintő aktuális politikai témákról folytattak eszmecserét.

(Magyar Szó; HTMH Observer, 2002.08.13.)

 

2002.08.11.

Bugár Béla, az MKP elnöke a JOJ Televízió kerekasztal-beszélgetésén Vladimír Mečiarral vitázott.

(MKP-honlap)

 

2002.08.11.

A Magyar Szó című újvidéki napilapban megjelent interjúban Mihók Rudolf, a lapot megjelentető Magyar Szó Lapkiadó Közvállalat igazgatója Juhász Marjanov Erzsébet megbízott felelős szerkesztő ideiglenes felfüggesztése kapcsán kijelentette: "Juhász Marjanov Erzsébet, óriási sajtókampányt indított az ellene folyó eljárás kapcsán. Véleményem szerint számos média nem professzionálisan viszonyul ehhez a kérdéshez, hiszen itt alapvetően mégiscsak arról van szó, hogy történt-e bűncselekmény. Ennek a megállapítása nem az igazgatóra tartozik, viszont az már igenis rá tartozik, hogy az alapos gyanút igazolja, és ennek nyomán feljelentést tegyen az állami szerveknél, melyek meghozzák a végső döntést az ügyben. Ez utóbbi fogja lerántani a leplet arról a politikai szemfényvesztésről, melynek most a nyilvánosság tanúja. Hétfőn az igazgató a vállalat nevében bűnvádi feljelentést tesz Juhász Marjanov Erzsébet ellen a következő súlyos bűncselekmények alapos gyanúja miatt: sikkasztás, okirat-hamisítás, hűtlen kezelés és adócsalás. Amennyiben bebizonyosodna a gyanú, a törvény által előirányozott büntetés 6 hónaptól 5 évig terjedő börtönbüntetés". (> 2002.08.05.; 2002.08.06.)

(Magyar Szó; HTMH Observer, 2002.08.13.)

 

2002.08.12.

A Magyar Szó szerkesztősége titkos szavazással, nagy szavazattöbbséggel Kókai Pétert, a lap zentai munkatársát választotta meg a lap új főszerkesztőjének. Ezzel lezárult a hetek óta tartó kínos helyzet, amelynek egyik botrányos epizódja az volt, hogy a lapot jegyző főszerkesztő, Juhász Marjanov Erzsébet – aki ellen hanyag ügykezelés gyanújával fegyelmi eljárás indult és bűnvádi feljelentést is tesznek – igazgatói rendeletre nem léphetett be a szerkesztőségbe. Juhász Marjanov Erzsébet azt állította, hogy félreállítása mögött a VMSZ áll.

(Magyar Szó, 2002. VIII. 13.; HTMH Observer, 2002.08.13.)

 

2002.08.13.

Ágoston András, a VMDP elnöke benyújtotta a Szövetségi Alkotmánybíróságnak azt a javaslatot, mellyel a kisebbségi törvény 24. szakasza, valamint a nemzeti tanácsok elektori közgyűlésének a munkamódszeréről szóló szabályzat 4. és 8. szakasza alkotmányosságának a felülvizsgálását követeli. A közleményben többek között az áll, hogy az említett dokumentumok azt bizonyítják, hogy a JSZK a kisebbségek helyzetének a rendezésével teljesíteni kívánja az Európa Tanács egyik feltételét. Tény viszont, hogy a kisebbségi jogok ilyen módjának érvényesítése az egypártrendszer törvényesítését jelenti a magyar kisebbségi közösségben, továbbá a szisztematikus állami ellenőrzést hivatott biztosítani ugyanezen a kisebbségen.

(HTMH Observer, 2002.08.21.)

 

2002.08.17.

A Vajdasági Magyar Szövetség közleményben tiltakozott amiatt, hogy a Szerbia és Montenegró államközösségének készülő alkotmányos alapokmányában a nemzeti kisebbségek jogait alacsonyabb szinten kívánják szabályozni, mint a JKSZ hatályos alkotmányában és a szövetségi kisebbségvédelmi törvényben.

(HTMH Observer, 2002.08.21.)

 

2002.08.18.

A Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem vezetősége Budapesten a magyarországi kormányváltás óta első ízben folytatott hivatalos megbeszélést Szabó Vilmossal, a Határon Túli Magyarok Hivatalát felügyelő miniszterelnökségi államtitkárral.

Az esemény után Tonk Sándor rektor a következőket nyilatkozta a Magyar Rádiónak: "Nagyon megnyugtatóan hangzott, hogy az államtitkár úr több alkalommal is hangsúlyozta: a Sapientia ügye, az egyetem léte nem képezheti vita tárgyát, támogatása a jelen kormánynak is feladata." Tonk elmondása szerint az egyetem továbbra is számíthat a magyar költségvetésben eddig megítélt évi kétmilliárd forint támogatásra. "Ez az összeg két-három évig még biztosítja működésünket" – szögezte le a rektor.

(Kossuth Rádió; Erdélyi Napló; HTMH Observer, 2002.08.21.)

 

2002.08.18.

Marosvásárhelyen az RMDSZ-szel együttműködő ifjúsági szervezeteket tömörítő Magyar Ifjúsági Értekezlet elnöksége találkozott Markó Béla szövetségi elnökkel, aki felkérte a MIÉRT-et, alakítson két munkabizottságot, amelyek elemezik a jövő évben sorra kerülő Kongresszuson átértékelésre kerülő RMDSZ-Program és Alapszabályzat ifjúságra vonatkozó fejezeteit. Kovács Péter, a MIÉRT elnöke beszámolt az Értekezlet által 2002. ősz folyamán tervezett Erdély szintű kampánykörútról, mely elősegíti az RMDSZ eredményeinek népszerűsítését a fiatalok körében. Megegyeztek, hogy szükség van egy olyan elvrendszer kidolgozására, amely átláthatóbbá teszi a különböző alapítványok által nyújtott támogatások módszerét.

(HTMH Observer, 2002.08.28.)

 

2002.08.22.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség vezetői Budapesten bemutatkozó látogatást tettek a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban. A találkozón az RMDSZ képviseletében Markó Béla elnök, Verestóy Attila szenátusi frakcióvezető, valamint Borbély László képviselőházi titkár vett részt. Az RMDSZ delegációját a tárgyalásra Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbségi ügyekért felelős államtitkára is elkísérte. A tárca vezetői közül Csillag István miniszteren kívül Szalay Gábor politikai államtitkár és Réthy Imre közigazgatási államtitkár vett részt a tárgyaláson. A találkozón Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter kiemelte: keresik annak a módját, hogy a két ország közti együttműködésben fokozott szerephez jussanak a romániai magyar vállalkozók. A terv végrehajtásának egyik első lépése, hogy erősíteni kívánják az ITDH, a befektetés-ösztönzést és kereskedelem-fejlesztést szolgáló magyar társaság helyi hálózatát.

(HTMH Observer, 2002.08.28.)

 

2002.08.22.

Kőszegen a “Fesztivál a határon” elnevezésű ifjúsági közéleti és kulturális rendezvénysorozat keretében szervezett kerekasztal-beszélgetésen Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának fideszes elnöke arról szólt, hogy a státustörvénnyel az előző kormányzatnak sikerült jogi kapcsolatot teremtenie a határon túli magyarok és az anyaország között, ezért az több mint kedvezménytörvény. Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke szerint a Magyar Állandó Értekezleten tapasztalható volt, hogy a Medgyessy-kormány még nem tudott szakítani azzal a "folklorisztikus nemzetpolitikai felfogással", amely a rendszerváltás előtt volt jellemző. Felhívta a figyelmet arra, hogy ami a határon túli magyarsággal történik, az Magyarország jövőjét is közvetlenül befolyásolja.

(HTMH Observer, 2002.08.28.)

 

2002.08.23.

Nagyváradon befejezte munkáját a Reformátusok Világszövetségének Európa-területi nagygyűlése. A testület 12 tagú, új végrehajtó bizottságának elnökévé a svájci Gottfried Lochert, titkárává pedig Ian Alexandert, a skót egyház képviselőjét választották. A mintegy 40 európai tagegyház képviseletében egybegyűlt küldöttek egyebek közt elhatározták, hogy a Református Világszövetség 2004-ben, Accrában megrendezendő közgyűlése elé terjesztik a kisebbségek ügyét, és tovább foglalkoznak a kommunista múlttal való szembenézéssel is.

(HTMH Observer, 2002.08.28.)

 

2002.08.24.

A Nagyvárad-rogériuszi református templomban tartott partiumi nagytalálkozó keretében átadták Orbán Viktor volt miniszterelnöknek a korábban neki ítélt Pro Partium-díjat. Tolnai István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület főjegyzője a díj átadását megelőző üdvözlő beszédében a "nemzet miniszterelnökeként" méltatta Orbán Viktort. A partiumi nagytalálkozón Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke kijelentette: árulók vannak a magyarság köreiben, és őket néven kell nevezni. A revíziós politika óta "senki sem tett annyit a magyarságért, mint Orbán Viktor és csapata" - mondta.

(HTMH Observer, 2002.08.28.)

 

2002.08.24.

Romániában érvénybe lépett a rendőrök jogállását szabályzó törvény, amely értelmében magyarul is fordulhatunk a rendőrséghez azokon a településeken, ahol a magyarság számaránya meghaladja a 20 százalékot. Az ilyen településeken azoknak a rendőröknek, akik kapcsolatba kerülnek a lakossággal, ismerniük kell az illető kisebbség nyelvét is.

(HTMH Observer, 2002.08.28.)

 

2002.08.26.

Tőkés László, az RMDSZ tiszteletbeli elnöke a Kolozs megyei Széken tett látogatása során bírálta az RMDSZ vezetőségét, hogy kisajátítja az erdélyi magyarság anyagi erőforrásait, és azokat tetszés szerint használja fel. A püspök szerint egy demokratikus pénzelosztási rendszerre van szükség az egyházakon és a civil társadalmon keresztül az RMDSZ segítségével, hogy semmiképp se egy RMDSZ-es klikk sajátítsa ki a pénzalapokat. Az RMDSZ által gyakorolt pénzügyi hatalom ugyanis a jelenlegi vezetőség megszilárdítását jelenti, és nem ad esélyt a leváltásukra. Tőkés szerint tiszteletlenséget követnek el az RMDSZ vezetői, amikor azok az Illyés Alapítványt vádolják, hiszen az rengeteg segítséget nyújtott az általuk képviselt magyarságnak.

(HTMH Observer, 2002.08.28.)

 

2002.08.27.

A jugoszláv parlament képviselőinek egy csoportja felkérte az illetékes szerveket, járuljanak hozzá a cirill írásmód megvédéséhez. Több szövetségi képviselő nyilatkozati javaslatot terjesztett a parlament elé, amely felhívná a figyelmet "a cirill írásmód mellőzésére és a nyelvhasználati törvény megsértésére" . Bírálták azokat a közvállalatokat, ahol teljesen meghonosodott a latin betűk használata, s azt hangoztatták, hogy az állami és a helyhatósági szerveknek feltétlenül a cirill írásmódot kell alkalmazniuk.

(Magyar Szó, 2002. VIII. 28.; HTMH Observer, 2002.08.28.)

 

2002.08.28.

Az Ung-vidéki Magyar Szövetség tisztújító közgyűlésén Árpa Péter leköszönő elnök elmondta, hogy az UMSZ a Kárpátaljai Magyar Szervezetek Fóruma tagjaként sokat tett a helyi magyarság érdekképviselete érdekében, többek között sikerrel bonyolította le a Duna Televízió azon programját, melynek keretében 200 parabolaantennát tudtak juttatni a pályázóknak. Árpa Péter elfoglaltságára való tekintettel kérte felmentését az elnöki teendők alól. Helyébe Molnár Sándort, a MOL-Kárpátalja vegyesvállalat igazgatóhelyettesét választották elnökké.

(HTMH Observer, 2002.09.04.)

 

2002.08.29.

Markó Béla RMDSZ-elnök a Krónika című lapnak elmondta: "Ami a jelenlegi alkotmányban van kisebbségjogi, emberjogi, és egyáltalán a nemzeti kérdéskörben, az nem megfelelő és nem elég. Olyan alkotmánymódosítást pedig, ami ezen a körön nem változtat, nem fogadunk el. Nekünk nem sürgős az alkotmánymódosítás. Ha nem lesz jó most, kibírjuk mi még három-négy évig ezzel az alkotmánnyal. Módosítani csak akkor kell, amikor beérik rá a politikai akarat”.

(Krónika; HTMH Observer, 2002.09.04.)

 

2002.08.29.

Az RMDSZ és a történelmi magyar egyházak vezetőinek Kolozsváron, a Diakóniai Központban megtartott tanácskozásán megvitatták az egyházi javak visszaszolgáltatásáról szóló jogszabály végrehajtási utasításait, illetve javaslatokat fogalmaztak meg a visszaszolgáltatási folyamat különböző akadályainak elhárításával kapcsolatban. Jelen volt Markó Béla szövetségi elnök, Borbély László és Nagy Zsolt ügyvezető alelnök, Eckstein Kovács Péter és Puskás Bálint szenátor, Kelemen Hunor és Márton Árpád képviselő, Nagy Benedek, a vallásügyi államtitkárság tanácsosa, Tempfli József, Pap Géza és Szabó Árpád püspökök, Potyó Ferenc érseki helynök, valamint Ardai Attila kormányzó.

(HTMH Observer, 2002.09.04.)

 

2002.08.30.

A PSD és az RMDSZ vezetősége megvitatta a Szövetség alkotmánymódosítási javaslatait, a két fél azonban nem jutott megállapodásra. Az RMDSZ kitartott kérése mellett, hogy a román állam alkotmányos meghatározásából töröljék a nemzeti jelzőt, a kormánypárt azonban nem egyezett bele, hogy e kérdést megvitassák az Alkotmány felülvizsgálatával foglalkozó bizottságban. A két tárgyalócsoport úgy döntött, néhány nap múlva ismét találkoznak. Markó Béla közölte: az Alkotmány felülvizsgálatával kapcsolatos nézetkülönbségek ellenére a PSD-RMDSZ megállapodás nincs veszélyben; a protokollum teljesítése és az alkotmánymódosítás nem áll összefüggésben egymással. Valer Dorneanu képviselőházi elnök kijelentette: a PSD hajlandó az alkotmánymódosítási bizottságban megtárgyalni a szövetségnek az egészséges környezethez való joggal, a multikulturális egyetemekkel, valamint az anyanyelvhasználat különféle vetületeivel kapcsolatos javaslatait, nem ért egyet viszont Románia egységes nemzetállamként való meghatározásának módosításával. Hangsúlyozta: végleges döntést azt követően hoznak, hogy az RMDSZ javaslatairól kifejtik álláspontjukat az alkotmánymódosítási bizottságban résztvevő többi párt képviselői is.

(HTMH Observer, 2002.09.04.)

 

2002.08.31.

Révkomáromban a szlovákiai magyar iskolák országos tanévnyitóján Szigeti László, a szlovák oktatási minisztérium államtitkára fontos körülménynek nevezte, hogy az új iskolaév kezdetétől a szlovákiai iskolák már az önkormányzatokhoz tartoznak, többségük saját jogalanyisággal bír, ami a kezdeti nehézségek ellenére is kedvező távlatokat nyit a szlovákiai magyar oktatás előtt. "Ennek rendszeréből azonban mérhetetlenül hiányzik az önálló magyar egyetem, amelynek létrehozása az MKP egyik fontos törekvése lesz a jövőben is" - mondta.

(Új Szó, 2002. IX. 2.; HTMH Observer, 2002.09.04.)

http://www.ujszo.com/clanok.asp?vyd=20020902&cl=34805

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII