I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

 

Magyarország és a határon túli magyarok

2002 június

 

(kronológia és dokumentáció)

 

2002.06.02.

Milan Kučan szlovén elnök, a térség 16 államának elnökei nevében sajtóértekezleten összefoglalva a közép-európai államelnökök kétnapos szlovéniai találkozójának legfontosabb eredményeit, a közép-európai térséget "Európa integrátorának" nevezte.

Mádl Ferenc magyar köztársasági elnök a magyar sajtó képviselői előtt hangsúlyozta, hogy a találkozón nagy figyelmet fordítottak a nemzeti kisebbségek ügyére. "Ismételten hangsúlyozták többen is, mindenekelőtt a konferencián képviselt EU-tagországok elnökei, hogy a kisebbségek összekötő elemet jelentenek az integrációs folyamatban, Európa egész politikai, jogi, emberi és kulturális struktúrájában" – mondta. Kiemelte, hogy kétoldalú tárgyalásain többször is megállapították: a magyar alkotmány, a magyar jogrendszer korszerűen és EU-konform módon szabályozza a magyarországi kisebbségek helyzetét. "Azt kell mondanom, általános elismerés fogadta, ahogyan Magyarország a kisebbségek helyzetét mind jogilag, mind a társadalmi gyakorlatban, mind politikailag kezeli, ahogyan magunkénak tartjuk őket" – fejtette ki.

(HTMH Observer, 2002.06.05.)

 

2002.06.03.

Bukaresten konferenciát rendeztek "Az egyházak és az euroatlanti értékek" címmel, amelyen Ion Iliescu román államfő kijelentette: "az egyházaktól elkobzott ingatlanok kérdésének megoldásához idő kell, mivel nem lehet óvodákat, könyvtárakat, közintézményeket csak úgy az utcára tenni”. Szerinte az államosított ingatlanok visszaadásánál is bonyolultabb probléma a romániai görög katolikus egyháztól elvett és a román ortodox egyháznak átadott templomok gondja. Iliescu a nehézséget azzal magyarázta, hogy a katolikus egyháztól eltérően az ortodox egyház nem alkot hierarchikus szervezet, amelyben az egyház központi vezetése dönthetne. Az ortodox egyházban a templomok a helyi hívők közösségének tulajdonát képezik, s az ortodox kánonjog szerint a tulajdonról ők jogosultak dönteni, ebbe az államnak nincs beleszólási lehetősége. Adrian Nastase román miniszterelnök ugyanakkor úgy vélekedett, hogy az elkobzott egyházi ingatlanok feletti tulajdonjog az év végéig visszakerülhet a volt tulajdonosokhoz, ha a román törvényhozás időben meghozza az erről szóló törvényt.

(HTMH Observer, 2002.06.05.)

 

2002.06.04.

A Román Szociáldemokrata Párt és az MSZP közötti budapesti tárgyalások után Cosmin Gusa, a PSD főtitkára a román közszolgálati rádiónak adott nyilatkozatában kijelentette:  "A találkozó az MSZP-vel igen sikeres volt", mindenre igen pozitív választ kaptak, az MSZP megerősítette, hogy Magyarország NATO-tagként támogatja Románia felvételét. "A státustörvény meglehetősen nehéz kérdés, hiszen a magyar szocialisták felhasználták azt a választási kampány céljaira" – mondta Gusa, aki szerint azonban az MSZP most visszakozhat.

(HTMH Observer, 2002.06.05.)

 

2002.06.04.

A Magyar Távirati Iroda Rt. és az Illyés Közalapítvány Budapesten hírszolgáltatási szerződést kötött tíz határon túli lap szerkesztőségével, amelynek értelmében a nagyváradi Bihari Napló, a csíkszeredai Hargita Népe, a sepsiszentgyörgyi Háromszék, a kolozsvári Krónika, a marosvásárhelyi Népújság, a kolozsvári Szabadság, a pozsonyi Új Szó, az újvidéki Magyar Szó, az ungvári Kárpáti Igaz Szó és a bukaresti Romániai Magyar Szó szerkesztőségéhez jutnak el továbbra is az MTI hírei.

(HTMH Observer, 2002.06.05.)

 

2002.06.04.

A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom a trianoni szerződés aláírásának 82. évfordulója alkalmából fáklyás felvonulást rendezett több budapesti nagykövetség előtt. Mauer Oszkár, az ifjúsági mozgalom tiszteletbeli elnöke a helyszínen elmondta, hogy demonstrációjukhoz csatlakozott az Ifjúsági Demokrata Fórum, illetve az Áprilisi Ifjak Egyesületéből is jelen voltak néhányan, habár utóbbi szervezet hivatalosan nem jelezte részvételét. Közölte: autonómiát követelnek az elszakított területen élő magyaroknak. A demonstrálók a járdán vonulva a francia, a szerb, a szlovák és a román követség elé vonultak "Igazságot Magyarországnak" feliratú transzparensekkel, valamint fekete és nemzeti színű zászlókkal, miközben azt skandálták: "Vesszen Trianon".

(HTMH Observer, 2002.06.05.)

 

2002.06.05.

A Dnevnik című újvidéki napilap közölte: "Tegnapra virradóra falragaszok jelentek meg Kanizsán, Horgoson, Hajdújáráson, Palicson és más észak-bácskai településeken, amelyeken megemlékeztek a trianoni békeszerződés évfordulójáról”. Az akció nyilvánvalóan szervezett volt, de egyelőre nem tudni, hogy ki áll mögötte. A Vajdasági Szociáldemokrata Liga kanizsai szervezete provokációként értékelte az éjszakai plakátragasztást, annál is inkább, mert Horgoson a második világháborús emlékműre is került egy falragasz. “A plakáton Nagy-Magyarországot feketével, a mai Magyarország területét pedig fehérrel jelölték” - írta az újvidéki lap.

(Dnevnik; HTMH Observer, 2002.06.05.)

 

2002.06.06.

A román szenátus elfogadta az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásáról szóló módosított sürgősségi kormányrendeletet. Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke a szavazás után úgy nyilatkozott az Mti-nek: szilárd meggyőződése, hogy az egyeztetés során a szenátusban elfogadott változatot véglegesítik, s ezzel teljessé válik az államosított tulajdonok visszaszolgáltatásának törvényi kerete, amely értelmében az egyházak egy rövid bizonyítási eljárás után azonnal visszakapják a tulajdonjogot. A használatba vételre egyes esetekben várni kell: azoknak az épületeknek az esetében, amelyekben jelenleg iskolák, kulturális létesítmények, közintézmények működnek, legfeljebb öt év alatt kell a helyzetet rendezni. Ebben az időszakban az egyházak nem fizetnek adót a tulajdonukba került ingatlanok után, sőt bérleti díjat kapnak a használótól, aki köteles az ingatlan karbantartásáról is gondoskodni.

(MNO, 2002. VI. 7.; HTMH Observer, 2002.06.11.)

http://www.mn.mno.hu/index.mno?cikk=82387&rvt=3

 

2002.06.07.

Az Európai Tanács Parlamenti Közgyűlése, az Európai Parlament és az EBESZ Parlamenti Közgyűlése égisze alatt Bukarestben megkezdte munkálatait a Délkelet-Európai Stabilitási Paktum parlamenti értekezlete, amelynek témája a délkelet-európai biztonság. Az értekezlet első napján a résztvevők a biztonság kulturális vetületeit és a térségbeli interkulturális párbeszédet vizsgálták meg. Ion Iliescu államfő beszédében hangsúlyozta: "az informatika korszakában az autarkia és az elszigetelődés ideje elmúlt", az övezetbeli "kulturális identitással" kapcsolatos kérdések államközi és államokon belüli konfliktusok kiváltó tényezői. Adrian Severin, az ET Parlamenti Közgyűlésének elnöke a délkelet-európai kisebbségek kérdése kapcsán kijelentette: szükséges a megfelelő nemzetközi szabványok életbe léptetése; az igazi multikulturális intézmények létrehozása a tolerancia és a párbeszéd megvalósításához vezethet, "a soknemzetiségű államok jelentik a megoldást".

(HTMH Observer, 2002.06.11.)

 

2002.06.07.

Pozsonyban kétnapos tanácskozást kezdtek az Európában megjelenő kisebbségi és regionális lapok vezetői.

(HTMH Observer, 2002.06.11.)

 

2002.06.07.

A Cseh Statisztikai Hivatal (CTU) közzétette a 2001. március elsején megtartott népszámlálás eredményeit, amelyek szerint a 2001-es népszámláláskor 14 737 cseh állampolgár vallotta magát magyar nemzetiségűnek, míg 1991-ben 19 932 személy. A tíz év alatt 5195-tel, tehát 26 százalékkal csökkent a magyarok száma Csehországban.

(HTMH Observer, 2002.06.11.)

 

2002.06.07.

Szentgotthárdon több mint harminc alapító tag részvételével megalakult a Magyar-Szlovén Baráti Társaság. A budapesti székhelyű szervezet alapszabálya kimondja, hogy a jogi személyiségű társaság politikai tevékenységet nem folytat, szervezete a pártoktól független, az országgyűlési és önkormányzati választásokon jelölteket nem állít.

(HTMH Observer, 2002.06.11.)

 

2002.06.10.

Mádl Ferenc köztársasági elnök Sopronban Érdemérmet adományozott Sütő András Kossuth-díjas írónak az egyetemes magyarságtudat elmélyítéséért, humanizmusáért, életművéért 75. születésnapja alkalmából. Köszöntőjében az államfő kifejtette: Tőle tudjuk, hogy magyarságunk közösség, amelyből lélekroncsolás nélkül elszakadni lehetetlenség. Magyar nyelvben fogant életműve annak példázata, hogy nincs külön határainkon túli magyar irodalom, határainkon túli magyar kultúra, csak magyar irodalom és magyar kultúra - a maga teljességében.

(HTMH Observer, 2002.06.11.)

 

2002.06.10.

A Reformok és Rend Párt kárpátaljai szervezete és a Kárpátaljai Keresztény Népi Szövetség közös beadványt juttatott el Leonyid Kucsma államfőhöz, az ukrán kormányhoz és parlamenthez, amelyben a kedvezménytörvény kapcsán határrevíziós törekvésekkel vádolt egyes magyarországi politikai erőket és javasolta, hogy az ukrán államhatalmi szervek indítványozzák az Európa Tanácsnál a magyarországi határrevíziós mozgalom tevékenységével kapcsolatos kérdés vizsgálatát.

(HTMH Observer, 2002.06.11.)

 

2002.06.12.

Pekár István, a Duna Televízió elnöke levélben kérte Medgyessy Péter miniszterelnök közbenjárását, hogy lehetőleg minél hamarabb utalják át a televíziónak az előző kormány által kilátásba helyezett kétmilliárd forintnyi forgóeszköz-támogatást, s jelezte: az intézménynél ezen források hiánya a tíz évvel ezelőtti közalapítvánnyá alakulás óta problémát jelent. A tévéelnök rámutatott: mostanra a Duna Televízió már minden lehetséges tartalékát felhasználta, a továbbiakban már csak a műsoridő csökkentésével tudna úrrá lenni a helyzeten.

(HTMH Observer, 2002.06.11.)

 

2002.06.13.

Boros Zoltán, a román közszolgálati televízió magyar adásának főszerkesztője a Ziua című lap számára elmondta: Cristian Hadji-Culea, a közszolgálati tévé elnök-vezérigazgatója a SRI által 1991-ben lehallgatott ellenzéki és szakszervezeti vezetők, újságírók listájának nyilvánosságra hozatala után irodájába hívatta, és "tiszteletteljesen, baráti hangnemben" javasolta, hogy vonuljon vissza főszerkesztői tisztségéből, de maradjon meg adásszerkesztőnek, ameddig csak óhajt. Boros szerint a kérés nincs összefüggésben azzal, hogy neve megjelent a SRI által lehallgatott személyiségek listáján. Boros hangsúlyozta: nem ismeri a visszavonulási kérés indokát, de nem kizárt, hogy valaki a PSD-ből vagy az RMDSZ-ből egy utolsó szívességet kért a vezérigazgatótól, mandátuma lejárta előtt. Boros szerint a legvalószínűbb, hogy utódja a szerkesztőség élén Kós Anna, Markó Béla RMDSZ-elnök felesége lesz, aki 1997 óta a magyar szerkesztőség munkatársa.

(HTMH Observer, 2002.06.19.)

 

2002.06.13.

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke az MTI-nek kijelentette: "Az Európa Tanács jelentéstevőjének álláspontja nem más, mint egy holland politikus magánvéleménye, amely több sebből vérzik, ezért a magyar diplomácia feladata, hogy megakadályozza annak elfogadását". Hozzátette: a tervezet ellentétben áll az ET velencei bizottságának álláspontjával, hiszen nem vesz tudomást arról, hogy térségünkben a nemzetek és az országok határai nem esnek egybe. Megfogalmazása szerint a dokumentum nem a vitás kérdések rendezését szolgálja, hanem "olajat önt a tűzre".

(HTMH Observer, 2002.06.19.)

 

2002.06.13.

Az Európa Tanács jogi bizottsága Szaratovban megtartott ülésén úgy döntött, hogy a magyar kedvezménytörvényt értékelő úgynevezett Jürgens-jelentés vitáját a páneurópai szervezet június végi közgyűléséig elnapolják. Az Mti párizsi irodájának értesülése szerint "Tabajdi Csaba, az ET magyar parlamenti delegációjának új vezetője Budapestről levélben tiltakozott az általa egyoldalúnak minősített jelentés ilyen körülmények között történő megvitatása ellen, és a bizottság ennek nyomán döntött a dokumentummal kapcsolatos eszmecsere elhalasztásáról".

(HTMH Observer, 2002.06.19.)

 

2002.06.14.

Csehországban parlamenti választásokat tartottak, amelyeken a Coexistencia-Együttélés Politikai Mozgalom magyar tagozata négy jelöltet indított a Vidék Pártjának (Strana venkova) listáján a prágai (Farkas Éva vállalkozó), közép-csehországi (Dojcsán István orvos és Palágyi Jana vegyész), valamint a dél-morvaországi (Somogyi László vállalkozó) kerületben.

(HTMH Observer, 2002.05.15.)

 

2002.06.17.

Boros Jenő külügyi helyettes államtitkár jelezte Calin Fabiánnak, Románia budapesti nagykövetének, hogy a magyar fél képviselője a közeli napokban kész Bukarestbe utazni azzal a céllal, hogy előkészítse a magyar-román Kormányközi Vegyes Bizottság kisebbségügyi együttműködési szakbizottságának soron következő ülését, melynek napirendjén a szomszédos országokban élő magyarokról szóló törvénnyel kapcsolatos aktuális kérdések, valamint a legutóbbi ülésen elfogadott ajánlások teljesítésének áttekintése szerepelnek. Boros Jenő elmondta továbbá, hogy Kovács László külügyminiszter 2002. július 4-én kész munkatalálkozó során megbeszélést folytatni az azon a napon a nemzetközi ASPEN-konferencián Budapesten tartózkodó Mircea Geoana román külügyminiszterrel.

(KÜM nyilatkozat, 2002. VI. 17.)

 

2002.06.18.

Belgrádban megtartotta alakuló ülését az alkotmányozó bizottság, amelynek ki kell dolgoznia a Jugoszlávia helyébe lépő új állam, Szerbia és Montenegró alaptörvényét. A 27 tagú testületben a jugoszláv, a szerbiai és a montenegrói parlament képviselői vesznek részt egyforma arányban, közöttük a szerbiai parlament képviseletében Ispánovics István szabadkai polgármester, a Vajdasági Magyar Szövetség politikusa.

(HTMH Observer, 2002.06.19.)

 

2002.06.20.

Dr. Halzl József, az Illyés Közalapítvány kuratóriumának elnöke a Népszabadság és a Magyar Hírlap aznapi cikkeire reagálva sajtóközleményben tudatta:

"Nem felel meg a valóságnak a Népszabadság azon állítása, hogy felmentették az Illyés Közalapítvány kuratóriumát. Nem felel meg a valóságnak, hogy ezt a Kormányzat képviselői hivatalos levélben közölték a Kuratórium elnökével. 2002. június 19-én Bársony András és Szabó Vilmos politikai államtitkár urak által jegyzett faxlevél érkezett, melyben államtitkár urak kifejezték az Illyés Közalapítvány elnöke mandátumának visszavonására illetőleg a kuratórium személyi összetételének módosítására irányuló szándéknyilatkozatukat. Ezen nyilatkozat a polgári törvénykönyv és az Illyés Közalapítvány alapító okirata szerint kizárólag alapítói szándéknyilatkozatként értelmezhető, érvényesítéséhez kormányhatározat szükséges hiszen a kuratórium tagjainak megbízása kormányhatározaton alapul".

(HTMH Observer, 2002.06.25.)

 

2002.06.20.

Szabó Vilmos, a Határon Túli Magyarok Hivatalát felügyelő politikai államtitkár az MTI-nek nyilatkozva leszögezte, hogy a kormány nagyra becsüli a közalapítványt, a folyamatosságot kívánja fenntartani működésében, ugyanakkor szeretné, ha a kuratórium tevékenysége átláthatóbb, demokratikusabb lenne. Hozzátette: nem azzal a szándékkal szeretnék megújítani a kuratóriumot, hogy megkurtítsák a határon túli magyarság támogatására fordítandó összeget, lehetőség szerint inkább növelnék azt. Mint mondta, az új kuratórium felállításáról szóló döntéshez hozzájárult, hogy olyan pártok delegáltjai is tagjai a testületnek, amelyek az országgyűlési választások nyomán nem kerültek be a parlamentbe (FKGP, MIÉP), s az MSZP-t a párttól már elszakadt Szűrös Mátyás képviseli. Megjegyezte: "Ugyancsak hozzájárult a lépéshez, hogy a 2,4 milliárd forintos ez évi keretből mostanra csak 120 millió forint maradt meg".

(MTI)

 

2002.06.20.

A román parlament két házának együttes ülése jóváhagyta a közszolgálati televízió új összetételű igazgatótanácsát. A négyéves mandátummal rendelkező 13 tagú testületben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára ismét részt vesz Gálfalvi Zsolt irodalomkritikus, a romániai magyar PEN-klub elnöke, A Hét című hetilap főszerkesztője. Ő képviselte a romániai magyarságot a Román Televízió Társaság (SRTV) 1998-ban megválasztott első igazgatótanácsában is.

(HTMH Observer, 2002.06.25.)

 

2002.06.20.

Bemutatták az MTA Kisebbségkutató Intézetének Tér és Terep című évkönyvét.

(Meghívó)

 

2002.06.24.

Rolf Ekéus, az EBESZ Nemzeti Kisebbségi Főbiztosa Budapestre érkezett, hogy tájékozódjék a magyar kormánynak a kedvezménytörvényre vonatkozó további elképzeléseiről, illetve Magyarország és a szomszédos államok közötti kapcsolatokról.

(KÜM nyilatkozat, 2002. VI. 21.)

 

2002.06.24.

Bársony András, a Külügyminisztérium politikai államtitkára Strasbourgban folytatott tárgyalásain arról tájékoztatta Walter Schwimmert, az Európa Tanács főtitkárát és Peter Schieder közgyűlési elnököt, hogy a magyar kormány különösen nagy fontosságot tulajdonít a Velencei Bizottság által, a nemzeti kisebbségeknek az anyanemzeteik részéről nyújtott kedvezményes elbánásról szóló jelentésnek. Közölte: "a Velencei Bizottság javaslatai megfelelő módon figyelembe lettek véve a Határon túl élő magyarokról szóló törvény végrehajtási utasításainak kiadásakor. Magyarország mostani kormánya a jelentés alapján további erőfeszítéseket tesz a kétoldalú tárgyalásokon, és határozott szándéka, hogy a Törvényt a Velencei Bizottság javaslatai szerint módosítsa".

(KÜM nyilatkozat, 2002. VI. 24.)

 

2002.06.24.

Több hónapos huzavona után bejegyezték a Magyar Szó Lapkiadó Közvállalatot.

(HTMH Observer, 2002.08.13.)

 

2002.06.25.

A szenátusi jóváhagyás után a román törvényhozás képviselőháza is elfogadta az egyházi ingatlanok tulajdonjogi helyzetének rendezéséről szóló törvényt.

(HTMH Observer, 2002.06.25.)

 

2002.06.26.

Pomogáts Béla megbeszélést folytatott Szabó Vilmossal, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkárával. Ezt követően úgy nyilatkozott: feltételei teljesülése esetén vállalja az Illyés Közalapítvány kuratóriumának elnöki tisztét.

(MNO, 2002. VI. 27.; HTMH Observer, 2002.07.05.)

http://www.mno.hu/index.mno?cikk=87058

 

2002.06.27.

Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése a balkáni menekültkérdéssel foglalkozott. A beterjesztett jelentés összesítése szerint Szerbiában, Montenegróban és Koszovóban több mint félmillió, korábbi lakóhelyét elhagyni kényszerült személy tartózkodik.

Hegyi Gyula a szocialista pártfrakció nevében elhangzott felszólalásában felhívta a figyelmet arra, hogy a Vajdaság etnikai arányait az ottani magyarok számára hátrányosan változtatta meg a Horvátországból és máshonnan elmenekült szerbek betelepítése. "A menekültek visszatérése eredeti otthonaikba azért is kívánatos" – emelte ki Hegyi Gyula -, "hogy a Vajdaságban ismét helyreálljanak az ottani magyarok és a régóta ott lakó szerbek közti korábbi számarányok, ugyanazok dominálják ezt a vidéket, akik korábban is ott éltek". Németh Zsolt (Fidesz-MPP) a néppárti ET-képviselőcsoport részéről megállapította: tízéves problémáról van szó, amelyben a Vajdaság a menekültkérdés tekintetében önálló problémát jelent, a kérdés itt attól kap sajátos dimenziót, hogy nemcsak szociális és gazdasági, hanem nemzetiségi vonatkozásai vannak Németh javaslatában indítványozta, hogy a jugoszláviai kisebbségi törvénnyel összhangban tartsák tiszteletben az eredeti etnikai arányokat a menekültek letelepítésekor, hiszen számos jogosítványt a településeken élő 15 százalékos kisebbségi arányhoz kötnek, amely az itt élő magyarok számára kulcskérdés.

(HTMH Observer, 2002.07.05.)

 

2002.06.28.

A Sapientia erdélyi magyar tudományegyetem csíkszeredai oktatási színhelyén kihelyezett ülést tartott a Magyar Tudományos Akadémia “Magyar Tudományosság Külföldön” Elnöki Bizottsága. A kétnapos ülés keretében felsőoktatás-politikai fórumot is tartottak. “A Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottságát azzal a céllal hozta létre az MTA, hogy a nyolcvanas évek végén napvilágot látott kezdeményezések után tudatosan és szervezetten foglalkozzék a külföldi magyar tudományossággal, programjai révén integrálják a határon kívüli magyar tudományosságot a hazai tudományos életbe” – hangsúlyozta Berényi Dénes akadémikus, a testület elnöke.

(HTMH Observer, 2002.07.05.)

 

2002.06.28.

"Magyarul – Határok nélkül" címmel a Balassi Bálint Intézet és az Apáczai Közalapítvány szervezésében Budapesten kétnapos konferencia kezdődött a határon túl élő magyar nyelvet tanítók számára, amelyre a magyar, mint idegen nyelv oktatását, valamint a magyarságtudományok tanítását végző képzett pedagógusokat és amatőröket hívtak meg.

(HTMH Observer, 2002.07.05.)

 

2002.06.28.

Felmentették tisztségéből a horvát kormány kisebbségügyi hivatalának vezetőjét, Mila Simić asszonyt, akinek munkájával évek óta elégedetlenek voltak a horvátországi kisebbségi szervezetek. "A leváltás összefüggésbe hozható lenne azzal, hogy a nemrég közzétett népszámlálási adatok szerint Horvátországban az elmúlt egy évtized alatt a cigányok kivételével minden nemzeti kisebbség létszáma érezhetően megfogyatkozott, a magyaroké több mint 26 százalékkal, a legnagyobb mértékben pedig a szerbeké, akik az ország négy és fél milliós lakosságának több mint 12 százalékáról 4,5 százalékra fogyatkoztak, ennél azonban sokkal prózaibb oka volt. Sajtóértesülések szerint a kormánytisztviselő asszonyt tetten érték, amikor németországi hivatalos útján egy áruházban parfümöt lopott. A német rendőrség tájékoztatta a horvát rendőrséget, amely továbbította a leiratot a kormánynak és Ivica Racan miniszterelnöknek" – írta a Nacional című zágrábi hírmagazin.

(HTMH Observer, 2002.07.05.)

 

2002.06.29.

Esztergomban megtartották a visegrádi országok csúcstalálkozóját. Azt megelőzően Medgyessy Péter magyar és Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök megállapodott abban, hogy még a nyár folyamán összeül a magyar-szlovák kisebbségi vegyes bizottság a kedvezménytörvény szlovákiai végrehajtásával kapcsolatos nézetkülönbségek tisztázása érdekében.

(KÜM nyilatkozat, 2002. IX. 16.; HTMH Observer, 2002.07.05.)

 

2002.06.29.

Pozsonyban a Magyar Koalíció Pártjának Országos Tanácsa véglegesítette a szeptemberben esedékes képviselőválasztásokon induló jelöltjeinek listáját. A magyar párt listavezetője ezúttal is Bugár Béla pártelnök, aki a most befejeződő négy éves ciklusban a szlovák parlament alelnöki posztját is betölti. A második helyre Csáky Pál, az MKP alelnöke, a jelenlegi koalíciós kormány miniszterelnök-helyettese került. Duray Miklós, az MKP ügyvezető elnöke a lista kilencedik helyén szerepel. A jelöltlista első harminc helyére a párt elnöksége és a régiók javasoltak 15-15 jelöltet. Az országos testület a vita során néhány módosítással alakította ki, majd szavazással szentesítette a legesélyesebbek harminc fős élbolyának sorrendjét. (Az MKP-nek akkor 15 képviselője volt a 150 tagú szlovák parlamentben.)

(Új Szó, 2002. VII. 1.; HTMH Observer, 2002.07.05.)

http://www.ujszo.com/clanok.asp?vyd=20020701&cl=29816

 

2002.06.30.

Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke a kolozsvári Szabadság című napilapnak adott nyilatkozatában az átláthatóságot hiányolta az Illyés Közalapítvány munkájából. "A megemelt összegek kezelésére, Erdély esetében például, már sem az alkuratórium, sem a szaktestület nem látott rá: azokat Budapesten úgynevezett stratégiai alapként kezelték, és az ottani kuratórium ítélte meg. Sőt, a kuratórium abba is nagyon sokszor beleszólt, amit a szaktestületek ítéltek meg az alkuratórium ellenjegyzésével" – mondta. Az RMDSZ elnöke szerint ebben az ügyben nem valamiféle erdélyi különvéleményről van szó, hasonló módon szemlélik ezt a kérdést a Felvidéken és a Vajdaságban is. Mindenütt azt nehezményezték, hogy egyre kevésbé lehet belelátni a döntésekbe. "Egyre kevésbé kérdeznek meg, és egyre nagyobb ezáltal a kockázata annak, hogy elfogultan és nem objektív szempontok szerint bírálják el a pályázatokat. Sajnos, erre az elmúlt időszakban nem egy példa akadt" – fogalmazott. Támogatta azt a javaslatot, hogy a közalapítvány elnöki tisztére Pomogáts Bélát jelölik. "Pomogáts Béla kiemelkedő értelmiségi, író, irodalomtörténész. Mint az Írószövetség volt elnöke, intézményvezetői tapasztalattal rendelkezik és különösen jól ismeri a határon túli régiókat. Felkészültségénél, tapasztalatánál és tudásánál fogva kiválóan alkalmas a tisztség ellátására" – mondta.

(Szabadság, 2002. VI. 30.; HTMH Observer, 2002.07.05.)

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII