I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

 

Magyarország és a határon túli magyarok

2002 február

 

(kronológia és dokumentáció)

 

2002.02.01.

Martonyi János a Kossuth Rádióban kijelentette: " Szlovákiában is választások lesznek, tehát nem könnyű az ügy; a legkülönbözőbb politikai erők megjelennek ebben a vitában, ami nem könnyíti meg a dolgot. De ugyanakkor nem változtatja meg azt a nagyon szilárd elhatározásunkat sem, hogy Szlovákiával is meg akarunk állapodni (...) Egyébként bizonyos elvi kérdésekben valójában nincs köztünk véleményeltérés, hiszen mi mindig is azt mondtuk, hogy ennek a törvénynek nincsen területen kívüli hatálya, erről szó sincs. Az, hogy Magyarország területén kívül élő személyek kapnak bizonyos támogatásokat, az nem jelent jogi értelemben vett területen kívüli hatályt".

(Kossuth Rádió, Háttér, 2002. II. 1.)

 

2002.02.01.

Peter Weiss, a szlovák parlament külügyi bizottságának elnöke megbeszélést folytatott Kovács Lászlóval, az MSZP elnökével. (> 2002.02.11.)

 

2002.02.01.

A Királyhágómelléki Református Egyházkerület kibővített igazgatótanácsi ülésén elhatározták: megvonják támogatásukat az RMDSZ-től, ha vezetői nem változtatnak egyházzal szembeni politikájukon. Tőkés László Királyhágómelléki püspök sajtóértekezleten kifejtette: az ülésen negatívan ítélték meg az RMDSZ politikáját, főként a szövetség és a kormánypárt között az SZKT jóváhagyása és az egyházak beleegyezése nélkül létrejött megállapodást.

 

2002.02.01.

Zomborban megnyílt a kedvezménytörvény végrehajtásában közreműködő hatodik vajdasági információs iroda.

 

2002.02.02.

Mádl Ferenc köztársasági elnök február 6-7-i hivatalos ukrajnai látogatása és a magyar-ukrán diplomáciai kapcsolatok felvételének 10. évfordulója alkalmából a Dzerkalo Tizsnya (Heti Tűkör) című ukrán hetilapban megjelent Martonyi János magyar és Anatolij Zlenko ukrán külügyminiszter írása, amely hangsúlyozza: "A konstruktív együttműködés és folyamatos konzultációk többek között kiterjednek a szomszédos országokban élő magyarokról szóló kedvezménytörvény alkalmazására is".

(Dzerkalo Tizsnya, 2002. II. 2-8.)

 

2002.02.02.

A Szövetségi Képviselők Tanácsa (78:11 arányú szavazással) jóváhagyta az RMDSZ és a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) 2002.01.29-én megkötött együttműködési megállapodását. Az együttműködés ellen szavazó Reform Tömörülés platform képviselői azzal érveltek, hogy az RMDSZ 1996 óta feladta a romániai magyar közösség alapvető céljáért folytatott küzdelmet, az autonómia követelését, és az önálló külpolitikát. Markó Béla elnök viszont úgy válaszolt, hogy a szervezet 1996-ig a politikai célokat, követeléseket kidolgozó és megfogalmazó deklaratív politikát folytatott, azóta viszont áttért a megfogalmazott célok elérését szolgáló gyakorlati cselekvés politikájára. (> 2002.02.07.)

Az ülésen Székely István, a kolozsvári központi tájékoztatási iroda vezetője közölte, hogy a Romániában működő információs irodák naponta 4000 magyarigazolvány iránti kérvényt továbbítanak.

 

2002.02.04.

Nyolcnapos vita után Szerbia Képviselőháza elfogadta a vajdasági autonóm hatáskörök visszaszolgáltatásáról szóló törvénycsomagot (118-an szavaztak a hatásköri törvény mellett, 72-en ellenezték, 42-en tartózkodtak). A jogszabály a szerbiai alkotmány keretein belül 24 államigazgatási területen adta vissza a Vajdaságnak azokat a jogköröket, amelyeket a milosevići rendszer vett el a tartománytól (vízgazdálkodás, környezetvédelem, egészségügy, oktatás, ezen belül az középiskolai alapító jogok gyakorlása, a művelődési intézmények alapító jogai, a sportszervezetek és -létesítmények felügyelete). A egészségügyi, a nyugdíj- és rokkantbiztosítási, illetve a munkaerő-piaci alap továbbra is a köztársasági alapok részeként működött, de a gazdálkodásuk tartományi ellenőrzés alá került. A törvény révén a vajdasági költségvetés az addiginál nyolcvanszor több bevételhez jutott.

(Németh Zsolt nyilatkozata, 2002. II. 4.; Népszabadság Online, 2002. II. 5.)

 

2002.02.04.

A magyar külügyminisztérium szóvivője nyilatkozatban közölte, hogy Pozsonyban átadták Németh Zsolt politikai államtitkár levelét Jaroslav Chlebo szlovák külügyi államtitkárnak, majd megjegyezte: "A magyar fél továbbra sem a sajtó útján történő üzengetésekkel kívánja helyettesíteni azt, ami a diplomácia feladata és amit a két ország közötti jószomszédi légkör lehetővé és kívánatossá tesz".

(KÜM nyilatkozat, 2002. II. 4.)

 

2002.02.04.

Martonyi János külügyminiszter a Magyar Televízióban kijelentette: "a szlovák fél változtatott az álláspontján. Meg is magyarázta, hogy hát ő most valóban új elemeket kénytelen fölvetni. Egy új szövegjavaslatot tett, amit mi nagyon alaposan tanulmányoztunk. Az a benyomása támadt sok szakértőnek, hogy a szövegjavaslat tartalmaz olyan elemeket, amelyekről a szlovák félnek nyilvánvalóan tudnia kell vagy kellett, hogy ezeket a magyar fél nem fogadhatja el. De hát azt hiszem, tárgyalási alapként ezt komolyan kellett venni; komolyan is vettük (...) Úgyhogy a tárgyalási folyamat megy tovább. Mi nagyon-nagyon szeretnénk megállapodni".

(M-1, Aktuális, 2002. II. 4.)

 

2002.02.04.

A Teleki László Intézet Közép-Európa Tanulmányok Központjában bemutatták a Provincia 2000 című kötetet.

(Meghívó)

 

2002.02.05.

A szlovák kormány rendkívüli ülésén elfogadta azt a kezdeményezést, hogy a parlament határozatban adjon hangot a magyar kedvezménytörvénnyel kapcsolatos szlovák ellenvetéseknek, és mondja ki, hogy "Magyarország a jogszabállyal beavatkozik Szlovákia területi és személyi joghatóságába". A Magyar Koalíció Pártjának három kormánytagja ebbe nem volt hajlandó belemenni. Csáky Pál miniszterelnök-helyettes, valamint Harna István építésügyi és Miklós László környezetvédelmi miniszter ellenjavaslatban indítványozta, hogy a szlovák kormány nyilvánítsa ki további tárgyalási szándékát, a parlamentet pedig kérje fel, hogy egy hónappal napolja el a parlament vitáját, közben pedig - a megállapodás szándékával - folytassák a tárgyalásokat Budapesttel. A kormánytagok ezt leszavazták, és a parlamenti határozathozatal mellett döntöttek. (> 2002.02.07.)

Martonyi János külügyminiszter az ATV Összefüggések című műsorában kijelentette: "Továbbra is meg fogunk minden erőfeszítést tenni annak érdekében, hogy megállapodjunk. Ismeretes, hogy már majdnem megállapodtunk; született egy szöveg közel két héttel ezelőtt, amelyben voltaképpen megállapodtak a felek, a két államtitkár; egy vagy két szón folyt még a vita. De azután később megváltozott a szlovák álláspont - sajnos, nem az első eset -, és egy új javaslatot kaptunk. Mi ettől függetlenül azt mondtuk, hogy jó, akkor nézzük meg ezt az új javaslatot. És elküldtük az ezzel kapcsolatos észrevételeinket. Tehát most a labda (hogy így mondjam) ott van a szlovák térfélen. Mi várjuk erre a választ. Ebben a helyzetben én csak azt tudom mondani, hogy minden körülmények között folytatni akarjuk a tárgyalást".

(ATV, 2002. II. 5.)

 

2002.02.05.

A szlovák törvényhozás a vártnál is erőteljesebben utasította vissza a magyar kedvezménytörvényt, és arra szólította fel Budapestet, hogy a jogszabályt Szlovákiában ne alkalmazza. Előbb Duray Miklós, később Bugár Béla ellen indult fegyelmi eljárás a szlovák parlamentben.

(ÉS, 2002. 2.)

 

2002.02.05.

A Királyhágómelléki Református Egyházkerület igazgató tanácsa kilátásba helyezte a Romániai Magyar Demokrata Szövetséghez fűződő viszonyának felülvizsgálatát a kormányon lévő Szociáldemokrata Párttal kötött újabb együttműködési megállapodás miatt, mert értékelése szerint az "erősen behatárolja a kisebbségi magyar érdekvédelem és érdekképviselet mozgásterét".

 

2002.02.06.

A Külügyminisztérium szóvivője arra a kérdésre, hogy Magyarország és Szlovákia között a kedvezménytörvény kapcsán felmerült nézeteltérés hátráltatná az egységes visegrádi fellépést, kijelentette: "Nincs ilyen veszély. A kedvezménytörvény kérdésében vita van, nézeteltérés van, de folyik az egyeztetés. Van egy folyamat, vannak ilyen-olyan fejezetei, ugyanakkor a legszilárdabb magyar meggyőződés és álláspont az, hogy ez nem érinti és nem fogja és nem érintheti a két ország átfogó, általános, és egyébként más területen kiválóan alakuló kétoldalú kapcsolatait és a nemzetközi típusú együttműködési formákat. Magyarország ugyanolyan következetesen támogatja, és támogatni fogja Szlovákia európai uniós felkészülését, NATO csatlakozási felkészülését, mint eddig tette".

(KÜM nyilatkozat, 2002. II. 6.)

 

2002.02.06.

Peter Weiss, a szlovák parlament külügyi bizottságának elnöke a plénum elé terjesztette a státustörvényről szóló parlamenti nyilatkozatot.

(CLA)

 

2002.02.06.

A bukaresti II. kerületi bíróságon megkezdődött az a per, amelyben a Nagy-Románia Párt az RMDSZ betiltását és feloszlatását kéri, azzal az indokkal, hogy az RMDSZ "terrorista típusú szervezet". (> 2002.03.12.)

 

2002.02.07.

Az RMDSZ 9 képviselője Polgári Szárny néven külön csoportosulást hozott létre a szervezet 27 fős parlamenti frakcióján belül. Bár a kezdeményezők közé tartozó Toró T. Tibor, a Reform Tömörülés RMDSZ-platform elnöke hangsúlyozta, hogy tevékenységüket az RMDSZ képviselői csoportján belül képzelik el, az Adevarul című román lap címoldalán közölte: Adrian Nastase 2002.02.06-án arról értesítette a Szociáldemokrata Párt országos vezetőségét, hogy a 2002.01.29-én megkötött RMDSZ-PSD megállapodással egyet nem értő 8 RMDSZ-képviselő el fogja hagyni a szövetséget.

 

2002.02.07.

A szlovák parlament 112 igen, 2 tartózkodás, és az MKP 15 elutasító szavazata ellenében elfogadta a külügyi bizottság által elkészített nyilatkozatot a státustörvény ügyében. A plénum kötelezte a kormányt, hogy két héten belül fogadjon el egy intézkedéscsomagot az Szövetség a Közös Célokért nevű szervezet tevékenységének kivizsgálására (> 2002.02.20.). Kukan külügyminiszter erre azzal reagált, hogy a szlovák diplomácia változatlanul folytatja a diplomáciai tárgyalásokat. Chlebo, Weiss, és a külügyi bizottság többi tagja szerint a nyilatkozat nagyban erősíteni fogja a szlovák diplomácia tárgyalási pozícióját.

 

2002.02.07.

A magyar külügyminisztérium közleménye a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának a kedvezménytörvényről elfogadott nyilatkozata kapcsán kifejtette: "A magyar fél megütközéssel tapasztalta, hogy a törvényhozási vitában olyan érzelmi töltésű, nacionalista felszólalások is elhangzottak, amelyek méltatlanok a magyar-szlovák kapcsolatok eddigi eredményeihez és egyaránt sértőek Magyarországra és Szlovákia magyar nemzetiségű állampolgáraira nézve (...) A Külügyminisztérium változatlanul nyitottnak látja a politikai megegyezés lehetőségét és kifejezi reményét azzal kapcsolatban, hogy a szlovák kormány az elkövetkező napokban visszatér erre az útra.

(KÜM nyilatkozat, 2002. II. 7.; Németh Zsolt sajtótájékoztatója; CLA)

 

2002.02.07.

A szlovák parlament mentelmi bizottsága megszavazta az eljárás megkezdését Duray Miklós ellen azzal az indokkal, hogy megsértette képviselői esküjét, mert 2001. június 19-én, a státustörvény elfogadásakor a Magyar Országgyűlés ünnepi ülésén vett részt, és nem a szlovák parlament soros ülésén. (> 2002.02.21.)

(CLA; Curierul national, 2002. II. 11.)

 

2002.02.11.

Elkészült a státustörvény végrehajtásához akpcsolódó NKÖM-OM rendelet, valamint a magyarigazolvány és a magyar hozzátartozói igazolvány tartalmi és formai követelményeiről szóló BM-KÜM együttes rendelet.

(A státustörvény..., 647.)

 

2002.02.11.

Németh Zsolt külügyi államtitkár az MTI-nek adott nyilatkozatában Kovács László MSZP-elnök kijelentésére reagálva közölte: "az MSZP változatlanul elszámolással tartozik a magyar társadalomnak Szlovákiával folytatott titkos egyezkedéseiről". (> 2002.02.01.)

(KÜM közlemény, 2002. II. 11.)

 

2002.02.11.

23 ismert szlovák személyiség felszólította a politikusokat, hogy a státustörvény kérdésével foglalkozzanak tárgyilagosan és állítsák le a magyarellenes hangulatkeltést, mert "csak az ilyen felelősségteljes hozzáállás járulhat hozzá integrációs szándékaink és országunk fejlődési esélyeinek megőrzéséhez, teljesüléséhez".

(Új Szó, 2002. II. 12.; CLA; A státustörvény..., 647.)

 

2002.02.11.

Az MKP Országos Elnökségének ülése.

(MKP-honlap)

 

2002.02.12.

Martonyi János külügyminiszter Isztambulban részt vett és felszólalt a civilizációk közötti megértés előmozdítását célzó konferencián, valamint rövid kétoldalú megbeszéléseket folytatott Eduard Kukan szlovák, Mircea Geoana román és Jozias van Aartsen holland külügyminiszterrel, valamint Javier Solanával, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőivel

(KÜM nyilatkozat, 2002. II. 12.)

 

2002.02.12.

Ülésezett az MKP Oktatáspolitikai bizottsága. Az ülés témája az MKP választási programja oktatáspolitikai fejezetének megtárgyalása volt.

(MKP-honlap)

 

2002.02.12.

A Koalíciós Tanács ülésén az MKP jelen lévő képviselői felháborodásukat fejezték ki a KDH viselkedése, illetve az általuk bemutatott kirekesztő törvényjavaslat miatt.

(MKP-honlap)

 

2002.02.12.

New Yorkban a Magyar Emberi Jogok Alapítvány és a New York-i Magyar Kulturális Központ több mint 25 ezer dollárt eredményező pénzgyűjtési akciót szervezett az Erdélyi Magyar Tudományegyetem javára.

(Megvívó; Observer)

 

2002.02.13.

A szlovák kormány elutasította az Szlovák Nemzeti Párt > 2002.01.29-én benyújtott törvénytervezetét, amely a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) indítványához hasonlóan 90 százalékos adót javasol kiróni a magyarországi támogatásokra, és betiltana minden olyan szervezetet, amely a "szomszédos ország pénzéből fejti ki tevékenységét".

(CLA)

 

2002.02.13.

A román képviselőház 164:64 szavazataránnyal elutasította a Nagy-Románia Párt indítványát a Moldovai Köztársasággal való integrációról "a román nép békés úton való újraegyesítése érdekében természetes határain belül".

(Observer)

 

2002.02.13.

Orbán Viktor a Magyar Rádióban szokásos heti interjújában kifejtette: a kedvezménytörvény ügyében érdemes Szlovákiával továbbra is tárgyalni, mert a rendszeres eszmecsere nélkül biztosan romlana a két ország kapcsolata. “Tárgyalni akkor is kell, ha nem látjuk ebben a pillanatban, hogy mi lenne az a megoldás, amely a legális, törvényes és indokolt magyar igényeket, illetve az ezzel szemben felhozott szerintem nehezen indokolható szlovák szempontokat egyaránt magába foglalná” – mondta. Kitért arra, hogy a kedvezménytörvényen kívül Magyarországnak és Szlovákiának még jó néhány közös ügye van, például a NATO-bővítés, illetve az európai uniós csatlakozás kérdése. Utalt arra, hogy Szlovákia szeretne bekerülni a NATO-ba, a magyar parlamentnek pedig meg kell vitatnia és ha helyesnek tartja jóvá kell hagynia a szomszédos ország csatlakozását.

(Observer)

 

2002.02.13.

Graham Watson, az Európa Parlament liberális demokrata frakciójának elnöke a BBC magyar adásának kijelentette: "A közelmúltban a Balkánon megfigyelhettük azt a borzasztó pusztítást, amit az etnicizmus okozhat. Úgy vélem, hogy mindenki, aki a náci idoszakot idézo kifejezéseket használ, - még ha csak "gazdasági élettérre" is utal, mint ahogy Orbán Viktor tette, - csak növeli a Magyarországgal kapcsolatos aggodalmakat".

(BBC, 2002. II. 13.)

 

2002.02.13.

Bugár Béla, pártelnök a párt sajtóértekezletén a KDH törvényjavaslatát bírálta, amellyel a státustörvény megvalósítását kívánják megakadályozni Szlovákiában. (> 2002.02.22.)

(MKP-honlap)

 

2002.02.13.

Azok a független szlovák értelmiségiek (Miroslav Kusy, Juraj Stern, Emília Vásáryová), akik korábban arra kérték az MKP-t, hogy ne lépjen ki a kormánykoalícióból, köszönetet mondanak, amiért "igazi államférfiként" viselkednek, és nyílt levelükben a szlovák politikusoktól kérik a magyarellenes kampány helyett a "higgadt, tárgyszerű párbeszédet".

 

2002.02.13.

A szlovákiai magyar közélet azon tagjai, akik korábban részt vettek a Magyarok Világszövetségének munkájában, nyilatkozatban közölték: az MVSZ-szel kapcsolatos bírósági eljárás lezárásáig az MVSZ budapesti vezetőinek Felvidékkel kapcsolatos tevékenységét a szervezet nevével való visszaélésnek tekintik. A Szlovákiai Magyarok Országos Szövetsége nem töltheti be a Magyarok Világszövetsége Szlovákiai Országos Tanácsának szerepét, és a 2002.02.16-ra összehívott gyűlésen semmilyen döntés nem születhet, amely az MVSZ szlovákiai tagjait érintené.

(Observer)

 

2002.02.14.

A szlovák Külügyminisztérium elutasította Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek a Kossuth Rádióban tett előző napi nyilatkozatát, mert az értelmezése szerint összekapcsolta Szlovákia NATO csatlakozásának magyar támogatását a kedvezménytörvény szlovákiai fogadtatásával.

(CLA)

 

2002.02.14.

A magyar külügyminisztériumnak az Orbán Viktor miniszterelnök rádiónyilatkozatával (> 2002.02.13.) kapcsolatos szlovák reagálás kapcsán kiadott közleménye "a diplomácia szokásokkal alapvetően ellentétesnek tartja, hogy a szlovák Külügyminisztérium immár másodszor fogalmazott meg Magyarországra nézve elmarasztaló állításokat meg nem erősített források alapján, anélkül, hogy az eredetileg elhangzott megnyilatkozás tényleges szövegét tanulmányozta volna (...) A miniszterelnök Szlovákia NATO-csatlakozási szándéka kapcsán csupán azt említette, hogy mint a legtöbb NATO-tagállam esetében, Magyarországon a törvényhozásnak kell ratifikálnia az új tagok csatlakozását. Ezért ennek a ténynek nem tulajdonítható semmilyen feltételszabási szándék.

(KÜM nyilatkozat, 2002. II. 14.)

 

2002.02.14.

Szerbia Képviselőháza elfogadta a helyi önkormányzatokról szóló törvényt, amely alapján a helyi önkormányzatok a korábbinál szélesebb hatásköröket kapnak és nagyobb pénzügyi önállóságot élveznek. A végrehajtó hatalmat a polgármester testesíti meg, akit közvetlen szavazással választanak és hívhatnak vissza. A többnemzetiségű településeken (ahol egy kisebbség létszáma meghaladja az összlakosság öt százalékát, vagy a kisebbségek összlétszáma eléri a 10 százalékot) létrehozzák a nemzetiségek közti viszonyt ápoló tanácsot.

(Observer)

 

2002.02.14.

A jugoszláv kormány elfogadta a jugoszláv-magyar szabadkereskedelmi megállapodást és meghatalmazta Miroljub Labus külgazdasági kapcsolatokért felelős miniszterelnök-helyettest annak budapesti aláírására. (> 2002.03.08.)

 

2002.02.14.

Romániában lejárt az 1945. III. 6. és 1989. XII. 22. között jogellenesen államosított ingatlanok visszaigénylésének kétszer meghosszabbított határideje.

(Observer)

 

2002.02.14.

Németh Zsolt külügyi államtitkár a Krónika című lapban cáfolta, hogy a Fidesz befolyására jött volna létre a Romániai Magyar Demokrata Sövetség parlamenti csoportján belül a Polgári Szárny.

(Observer)

 

2002.02.14.

A horvátországi Magyar Egyesületek Szövetsége nyílt levélben szólította fel Szántó Tibort, a horvátországi magyar kisebbség parlamenti képviselőjét, mondjon le a Liberális Párt frakcióvezetői posztjáról és térjen vissza a kisebbségi képviselők frakciójába, mert "képviselői esküjét is a magyar kisebbség független képviselőjeként tette le, és ilyen minőségében kötelessége volna elsősorban a magyar kisebbség érdekeit szolgálni".

(Glas Slavonije, 2002. II. 14.)

 

2002.02.15.

Budapesten a Project on Ethnic Relations alapítvány és az EBESZ közös nemzetközi tanácskozást szervezett Politikai szélsőség és etnikai kapcsolatok címmel, amelyen részt vett Ján Carnogursky szlovák igazságügyi miniszter és Frantisek Sebej, a szlovák parlament integrációs bizottságának elnöke, Viorel Hrebenciuc, a román képviselőház alelnöke, Adrian Severin volt román külügyminiszter, az EBESZ parlamenti közgyűlésének elnöke, Frunda György RMDSZ-szenátor, Žarko Korać szerbiai miniszterelnök-helyettes, Nancy Goodman Brinker, az USA budapesti nagykövete, Németh Zsolt magyar külügyi államtitkár és Szent-Iványi István, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.

(Observer)

 

2002.02.15.

Veszélyeztetett kisebbségek Európában címmel konferenciát szerveztek Budapesten, amelyen Németh Zsolt külügyi államtitkár kifejtette: a 90-es években öntudati forradalom játszódott le a csángó népcsoportnál, és most "a magyar tudományon a sor, hogy az egész világ számára hozzáférhetővé tegye a csángó kultúrát". Gabriel Andreescu, a Romániai Helsinki Bizottság képviselője szerint "a nemzetiséggé minősítés akkor is számos új lehetőséget, forrást, jogot nyújtana a csángóknak, ha ezt a lépést nem támogatja a Romániai Magyar Demokrata Szövetség".

(Observer)

 

2002.02.15.

A Vajdaságban robbantással fenyegették meg a zombori státusirodát és a becsei kihelyezett ügyfélfogadás helyszínét.

(A státustörvény..., 647.)

 

2002.02.16.

A Fidesz XIV., rendkívüli kongresszusán a felszólaló határon túli magyar politikusok (Markó Béla, Tőkés László, Kovács Miklós, Bugár Béla, Duray Miklós) a kedvezménytörvény jelentőségét méltatták.

(Observer)

 

2002.02.17.

Az SNS felszólította Bugár Bélát, hogy mondjon le a parlament alelnöki posztjáról, majd eljárást indított ellene a mentelmi bizottságnál, mert átvette magyarigazolványát. (A mentelmi bizottság > 2002.02.21-én elutasította a beadványt).

 

2002.02.17.

A román Szociáldemokrata Párt vezető politikusai (Viorel Hrebenciuc alelnök, Cozmin Gusa főtitkár, Mircea Geoana külügy- és Ioan Rus belügyminiszter) Kolozsváron a párt erdélyi helyi vezetőit tájékoztatták az RMDSZ-szel kötött megállapodás részleteiről. Hrebenciuc alelnök közölte, hogy a megállapodás tartalmát a két szervezet képviselői Washingtonban és Brüsszelben is ismertetni fogják. A megállapodás azon kitételével kapcsolatban, amely szerint a kolozsvári és marosvásárhelyi egyetemeken bővíteni kell a magyar nyelvű oktatást, a belügyminiszter kijelentette: az új magyar karok és tanszékek létrehozásáról az érintett egyetemek szenátusa hivatott dönteni.

(Observer)

 

2002.02.18.

Martonyi János magyar és Mircea Geoană román külügyminiszter Budapesten a magyar-román Aktív Együttműködési és Partnerségi Kormányközi Vegyes Bizottság ülését követően sajtótájékoztatón közös nyilatkozatot írt alá a bizottság létrehozásának ötödik évfordulója alkalmából.

(KÜM nyilatkozat, 2002. II. 18.; A státustörvény..., 648.)

 

2002.02.18.

Kovács László, az MSZP elnöke uniós tárgyalópartnereivel folytatott megbeszélései után újságíróknak kijelentette: az MSZP választási győzelme esetén az új kormány újratárgyalná a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos Orban-Nastase-megállapodást, amelynek megkötését a szocialisták jogszerűtlennek tartják.

(Observer)

 

2002.02.18.

Eckstein-Kovács Péter RMDSZ-szenátor sajtótájékoztatón kijelentette: a Polgári Szárny létrehozása elhamarkodott lépés volt, mert "ha az RMDSZ nem tudja biztosítani a PSD által elvárt támogatást, a kormánypárt más partnerek felé tájékozódhat".

(Romániai Magyar Szó, 2002. II. 19.)

 

2002.02.18.

Milos Zeman cseh miniszterelnök a Haarec című izraeli újságban Hitlerhez hasonlította Jasszer Arafat palesztin elnököt, és a palesztinok kitelepítését ajánlotta Izraelnek, amennyiben azok nem fogadják el a békefeltételeket

(Observer, 2002. II. 27.)

 

2002.02.19.

Újvidéken házkutatást tartottak Matuska Márton nyugalmazott újságíró, a VMDP vezetőségi tagja lakásán.

(Matuska Márton feljegyzése, 2002. II. 19.; Magyar Szó, 2002. II. 19.)

 

2002.02.19.

Németh Zsolt külügyi államtitkár és Szabó Tibor, a HTMH elnöke kétnapos látogatásra Erdélybe érkezett. Tárgyaltak Markó Béla RMDSZ-elnökkel és Tőkés László tiszteletbeli elnökkel is.

(Observer)

 

2002.02.19.

Kolozsváron a Németh Zsolt államtitkár látogatása alkalmából szervezett polgári fórumon Tőkés László, az RMDSZ tiszteletbeli elnöke elutasította a PSD-RMDSZ megállapodást és üdvözölte az RMDSZ képviselői csoportján belül megalakult Polgári Szárnyat.

 

2002.02.19.

Toró T. Tibor RMDSZ-képviselő a plénum elé vitte a védelmi bizottságban korábban elutasított javaslatát, hogy a rendőrök jogállásáról szóló törvény mondja ki: azokban a helységekben, ahol egy nemzeti kisebbség aránya meghaladja a lakosság 20 százalékát, a lakosokkal közvetlen kapcsolatba kerülő rendőrségi szolgálatokban dolgozó egyes rendőröknek ismerniük kell az adott kisebbség nyelvét. Miután a javaslatot a Nagy-Románia Párt két képviselője túlzásnak és szemtelenségnek nevezte, a belügyminisztérium "jobb és célszerűbb" megoldással állt elő, amely szerint a szóbanforgó helységekben olyan rendőröket is foglalkoztatnak, akik az adott kisebbség nyelvét is ismerik. A javaslathoz csatlakozott a roma kisebbség képviselője is, és a parlament heves vita után 10 tartózkodás és 73 ellenszavazat mellett 107 PSD- és RMDSZ-képviselő támogatásával elfogadta.

(Observer)

 

2002.02.19.

Nyitrán a szlovák kormánykoalícióhoz tartozó Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) kampánynyitó nagygyűlésén Frantisek Miklosko parlamenti frakcióvezető a kedvezménytörvény ügyében kialakult szlovák-magyar vita kapcsán úgy vélekedett: "Koszovó után úgy tűnik, hogy a kisebbségi kérdések konfrontáció útján jobban megoldhatók, mint a tárgyalóasztal mellett".

(Sme, 2002. II. 20.)

 

2002.02.19.

A szlovák parlament első fordulóban szavazott az ombudsmanjelöltekről. Bauer Edit, az MKP jelöltje első körben 32, a másodikban 48 szavazatot kapott, ám ez nem volt elegendő megválasztásához. Az ombudsmanválasztás második fordulóját a házelnök március 14-re hirdette meg.

(MKP-honlap)

 

2002.02.20.

Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben az Európai Parlament külügyi, emberi jogi, közös biztonsági és védelmi bizottsága előtt beszámolt Magyarország uniós csatlakozási előkészületeiről. Kérdésre válaszolva kifejtette: a második világháború után hozott Benes-dekrétumok nem állnak összhangban az EU jogrendjével, így Magyarország azt várja, hogy az EU-csatlakozás után ezeket automatikus törlik Csehország és Szlovákia jogrendjéből.

 

2002.02.20.

Az Országgyűlés Külügyi Bizottságának zárt ülésén Lőrincz Csaba külügyi helyettes államtitkár beszámolt a kedvezménytörvény végrehajtásával kapcsolatos magyar-szlovák egyeztetésekről, majd sajtótájékoztatón kijelentette: nem hiszi, hogy a parlament által elfogadott törvény szövegéhez képest valamifajta kompromisszumot tehetne a magyar kormány. Kompromisszumra a támogatások odaítélésének formájával kapcsolatban van lehetőség.

 

2002.02.20.

A szlovák kormány a parlament határozata alapján (> 2002.02.07.) intézkedéscsomagot fogadott el a státustörvény ügyében, amely keretében Ivan Simko belügyminiszter megvizsgáltatja az SZKC tevékenységét, tájékoztatják a külföldi nemzetközi szervezeteket a szlovák fél intézkedéseiről, és Magyarországgal folytatják a tárgyalást. Ha júniusig nem jön létre megegyezés, akkor újabb dokumentumban tájékoztatja a parlamentet a további lépésekről.

A kormányülés után Csáky Pál miniszterelnök-helyettes az MTI-nek nyilatkozva áttörésnek nevezte a külügyi tárca civilizált hangnemben megírt előterjesztését.

(Observer; CLA)

 

2002.02.20.

Peter Weiss, a szlovák parlament külügyi bizottságának elnöke Budapesten Szent-Iványi Istvánnal (SZDSZ), az Országgyűlés külügyi bizottsága elnökével folytatott megbeszélése után sajtótájékoztatón kijelentette: "Szlovákia azt szeretné elérni, hogy a kedvezménytörvényt ne érvényesítsék a Szlovák Köztársaság területén".

(A státustörvény..., 648.)

 

2002.02.21.

A szlovák parlament mentelmi bizottság leállította a Duray Miklós elleni eljárást (> 2002.02.07.) és elutasította a Bugár Béla ellen tett hasonló javaslatot (> 2002.02.17.) amiatt, hogy szintén kiváltotta a magyarigazolványt. Az SNS felszólította Bugár Bélát, hogy mondjon le a parlament alelnöki posztjáról is.

(CLA)

 

2002.02.21.

A Rompres hírügynökség közölte Tőkés László (általa másnap cáfolt) nyilatkozatát, amely szerint Markó Béla azt kockáztatja, hogy már a szövetség jövő májusra tervezett kongresszusa előtt elveszíti elnöki tisztét.

Markó Béla az RMDSZ vezetőinek Bukarestben tartott szokásos heti sajtóértekezletén a nyilatkozattal kapcsolatban újságírói felvetésre azt válaszolta: "Éhes disznó makkal álmodik".

 

2002.02.22.

Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Televízió Ma Reggel című műsorában kifejtette: Magyarország eddig kétoldalú szinten nem hozta szóba a benesi dekrétumok témáját Szlovákiának, ám egyértelmű, hogy olyan törvények, amelyek a kollektív bűnösséget mondják ki, nem lehetnek hatályban az EU-csatlakozás után egyetlen új tagországban sem. Nézői kérdésre közölte: a csehországi magyarok a jogszabály szerint - mivel nem szomszédos országban élnek - nem kaphatnak magyarigazolványt, de azt javasolja nekik, igényeljenek magyar állampolgárságot, Magyarország nagy örömmel fogja ezt megadni számukra.

(Observer)

 

2002.02.22.

Egerben a szlovákiai magyar pedagógusok tanácskozásán Németh Zsolt külügyi államtitkár kifejtette: a Szlovákiával tervezett megállapodást az nehezíti, hogy ott is választási kampány van és széttöredezett, egységes fellépésre nem igazán képes a szlovák koalíció. "Ugyanakkor a szerdán meghozott döntések jelzik, hogy kezd a józanság visszaszivárogni a szlovák politikai megnyilvánulásokba" - mondta.

(Observer)

 

2002.02.22.

A szlovák kormány közölte: Mikulás Dzurinda nem vesz részt a visegrádi országok kormányfőinek 2002.03.01-re tervezett keszthelyi csúcstalálkozóján, mert a magyar miniszterelnök megnyilatkozásai nem teremtik meg az érdemi tárgyalásokhoz szükséges keretet.

(Observer; CLA)

 

2002.02.22.

A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) a parlamentben beterjesztette a Szlovákia szuverenitását biztosító törvénytervezetét a státustörvény hatásainak megszüntetése érdekében. (> 2002.04.15.)

(CLA)

 

2002.02.22.

Martonyi János külügyminiszter nyilatkozatot tett közzé a Visegrádi Négyek miniszterelnöki találkozójának cseh és szlovák részről - "egy, a kétoldalú kapcsolatainkban fel nem vetett és a visegrádi együttműködést nem érintő történelmi tényre hivatkozva" - történt lemondásával kapcsolatban. "A magyar kormány a kétoldalú kapcsolatok keretében nem vetette fel és nem is kívánja felvetni a benesi dekrétumok ügyét és nem szándékozott azt összekapcsolni az európai uniós csatlakozás kérdésével. Az viszont tény, mint ahogy az Európai Parlamentben is történt, hogy európai politikusok visszatérően foglalkoznak a kérdéssel. Ennek példája az Európai Parlament 2000-ben és 2001-ben Csehország uniós csatlakozásával kapcsolatos jelentése is, amelyben az Európa Parlament üdvözölte a cseh kormány arra irányuló készségét, hogy megvizsgálja a benesi dekrétumoknak az európai unió jogával és a koppenhágai kritériumokkal történő összeegyeztethetőségét - áll a nyilatkozatban.

(KÜM nyilatkozat, 2002. II. 22.)

 

2002.02.23.

A szlovák kormány elutasította az SNS törvénytervezetét a státustörvény szlovákiai alkalmazásának megakadályozására, amely kilátásba helyezte a magyarigazolvánnyal rendelkező polgárok rendőrségi nyilvántartásba vételét, valamint a gyermekgondozási segély, a családi pótlék és az egészségügyi támogatás megvonását.

(A státustörvény..., 649.)

 

2002.02.23.

Az Szövetség a Közös Célokért szervezet közgyűlésén értékelték a Társulás addigi munkáját, és megállapították, hogy az erős politikai nyomásnak van kitéve.

(Pogány Erzsébet nyilatkozata a Magyar Rádiónak, 2002.02.23.; idézi: CLA)

 

2002.02.23.

A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tiltakozó nagygyűlést tartott a budapesti szlovák nagykövetség előtt. Toroczkai László, a mozgalom elnöke a demonstrálók előtt elítélte a szlovák politikusok törekvését a kedvezménytörvény alkalmazásának megakadályozására. A nagykövetség képviselőjének átadott petícióban követelték, hogy a szlovák parlament mielőbb fogadja el a magyar kedvezménytörvény alkalmazását és a szlovák kormány határolódjon el nyilvánosan azoktól a nyilatkozatoktól, amelyek sértik a magyar nemzetiségű állampolgárok elemi emberi és kollektív jogait.

(Observer)

 

2002.02.24.

A Magyarok Világszövetségének elnöksége úgy döntött, levélben hívja fel Günther Verheugen EU-főbiztos figyelmét a benes-dekrétumok tarthatatlanságára. Patrubány Miklós elnök bejelentette: az elnökség egyhangúlag támogatta a Szlovákiai Országos Tanács kezdeményezését, hogy a 2002. IV. 26-28-án sorra kerülő küldöttgyűlésen egyesüljön az anyaországi és a Kárpát-medencei régió.

(Observer)

 

2002.02.25.

A Jugoszláv Képviselőház Polgárok Tanácsa (alsóháza) elfogadta a kisebbségi jogok védelméről szóló törvényt, amely előirányozza a szövetségi kisebbségi tanács és a kisebbségi nemzeti tanácsok létrehozatalát; létrejön a nemzeti kisebbségi alap; szabályozza a kisebbségek arányos képviseletét a hatalmi szervekben; tiltja a kisebbségek lakta területek etnikai arányainak megváltoztatását. (> 2002.02.26.)

(Observer)

 

2002.02.25.

Budapesten tartották soros konzultációjukat a visegrádi országok külügyminisztériumai politikai tervező főosztályainak képviselői, akikkel megbeszélést folytatott Lőrincz Csaba helyettes államtitkár is. A magyar külügyminisztérium szóvivői közleményének értékelése szerint "a találkozó újabb állomása a V4 csoportban rendszeres szakértői szintű egyeztetéseknek, közös gondolkozásnak, amely impulzusokat ad az együttműködés gyakorlati területeinek is".

(KÜM nyilatkozat, 2002. II. 25.)

 

2002.02.25.

Prágában bejelentették: Pavel Dostal cseh és Milan Knazko szlovák kulturális miniszter lemondta a visegrádi négyek kulturális minisztereinek soproni találkozóján való részvételt.

(Observer)

 

2002.02.25.

Peter Weiss, a szlovák parlament külügyi bizottságának elnöke Budapesten tárgyalt a státustörvényről. A Németh Zsolt külügyi államtitkárral tartott sajtóértekezleten kijelentette: "a három éven át sikerrel épített szlovák-magyar kapcsolatok törést szenvedtek, és megsérült a kölcsönös bizalom a két ország között." Szent-Iványi Istvánnal, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökével folytatott megbeszélése után közölte: "Szlovákia azt szeretné elérni, hogy a kedvezménytörvényt ne érvényesítsék a Szlovák Köztársaság területén".

(Observer; A státustörvény..., 649.)

 

2002.02.25.

A Nagy-Románia Párt szenátusi frakciója benyújtotta az Erdély csrbenhagyása című egyszerű bizalmatlansági indítványt, amely felszólította a kormányt, mondja fel a Románia nemzetbiztonságára veszélyes PSD-RMDSZ együttműködési megállapodást.

(Observer)

 

2002.02.25.

Bernd Posselt, az Európai Parlament bajor képviselője közleményében “hajmeresztőnek” minősítette Václav Klausnak, a cseh alsóház elnökének javaslatát, hogy a Benes-dekrétumok kerüljenek bele a Csehország EU-felvételét rögzítő szerződésbe. Posselt (aki egyben a cseh és az Európai Parlament vegyes parlamenti bizottságának alelnöke) leszögezte: Klaus javaslata tudatos provokáció az Európai Parlamenttel szemben, amely már három ízben követelte a nemzetközi joggal ellentétes dekrétumok eltörlését. A bajor képviselő jellemzőnek minősítette, hogy Klaus "ezeket a rasszista dekrétumokat most hirtelen az EU-jog szintjére akarja emelni, azok után, hogy Zeman miniszterelnök csaknem négy évvel ezelőtt arról biztosította Schröder kancellárt, hogy azok érvényüket veszítették. Klaus kezdeményezése azonban azt bizonyítja, hogy változatlanul érvényben vannak". Posselt felszólította a német kancellárt, hogy ne hallgasson többé a benesi dekrétumok témájával kapcsolatban, és a bajor, az osztrák és a magyar kormányfőhöz hasonlóan szálljon síkra azért, hogy még Csehország EU-csatlakozása előtt töröltessenek el a dekrétumok.

(Observer, 2002. II. 27.)

 

2002.02.25.

A korzár c. lap a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalomnak a budapesti szlovák nagykövetség előtt tartott tüntetéséről beszámolva idézte Kamó Gábort, a szervezet elnökhelyettesét, aki szerint "revizionista mozgalomról van szó, amely Magyarország újraegyesítésének modern módszereit keresi".

(Observer)

 

2002.02.25.

Tonk Sándor, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora a Szabadság című kolozsvári napilapban kijelentette: a magyar költségvetés által biztosított évi két milliárd forintos keretből nem lehet felépíteni és működtetni az intézményt. Az összeg két központban, egy évfolyamon kilenc szak működtetésére épphogy elég. Mi lesz, amikor négy évfolyam és húsz szak működését kell majd biztosítani? -tette fel a kérdést.

(Szabadság, 2002. II. 25.; Observer)

 

2002.02.26.

Az Országgyűlés Külügyi Bizottságának rendkívüli ülésén a kormánypárti többség leszavazta az MSZP indítványát, amely jószolgálati parlamenti küldöttséget javasolt küldeni Csehországba, Szlovákiába és Lengyelországba a visegrádi együttműködés felújítása érdekében.

(Observer)

 

2002.02.26.

A Jugoszláv Képviselőház mindkét tanácsa elfogadta a Kisebbségi jogok védelméről szóló törvényt. (szövege: szerbül; magyarul)

 

2002.02.26.

A Vajdasági Magyar Szövetség Újvidéken megtartott sajtótájékoztatóján Józsa László, a párt alelnöke és az Ideiglenes Magyar Nemzeti Tanács elnöke kijelentette: a vajdasági autonóm hatáskörök visszaszolgáltatásáról szóló nemrég elfogadott törvény (> 2002.02.04.) és a most elfogadott kisebbségügyi törvény (> 2002.02.25.) révén megvalósulni látszik a VMSZ háromszintű autonómia-koncepciójának két pillére".

 

2002.02.26.

"A cseh és szlovák partnereink döntése nyomán elmaradt találkozók ellenére mi úgy látjuk, hogy továbbra is változatlanok az együttműködéshez fűződő közös érdekek" - áll Martonyi János külügyminiszternek a Visegrádi Együttműködésről kiadott nyilatkozatában, amely így zárul: "Magyarország a Visegrádi Együttműködés mellett természetesen nagy jelentőséget tulajdonít a változó geometriájú regionális együttműködés olyan kereteinek is, mint például a CEFTA, , a Quadrilaterálé, a Közép-Európai Kezdeményezés, az Ausztria kezdeményezte partnerségi együttműködés, a Stabilitási Egyezmény és a Szegedi Folyamat, valamint a térségbeli országokkal ápolt kétoldalú kapcsolatok töretlen és minden területen való elmélyítésének".

(KÜM nyilatkozat, 2002. II. 26.)

 

2002.02.26.

Szombathelyen aláírták a Vas megyei önkormányzat, a Zala megyei önkormányzat és a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség együttműködési megállapodását.

(Observer)

 

2002.02.26.

Budapesten megtartották a Jobboldali Ifjúsági Közösség és a Rákóczi Szövetség közös rendezvényét, amelyen Tőkés László azzal bírálta az RMDSZ politikusait, hogy "az utódkommunista párt politikai csatlósaivá váltak".

(Observer)

 

2002.02.26.

Tőkés László közleményben adott hangot felháborodásának, amiért Markó Béla szövetségi elnök "politikai indokokra való hivatkozással megtiltotta", hogy a Szövetség székhelyén kerüljön sor a tiszteletbeli elnök által összehívott sajtótájékoztatóra.

(Szabadság, 2002. II. 26.)

 

2002.02.27.

Az Európai Parlament külügyi bizottsága meghallgatta Pavel Telicka cseh főtárgyalót a Benes-dekrétumok ügyében és felkérte az Európai Parlament jogi szolgálatát, derítse fel, miben állnak a Benes-dekrétumok, mi a jogállásuk a Cseh és a Szlovák Köztársaságban és ellentétben állnak-e az EU joganyagával.

(Observer)

 

2002.02.28.

Az EU Konvent megalakulása.

(KÜM nyilatkozat, 2002. III. 12.)

 

2002.02.28.

Martonyi János magyar és Jan Kavan cseh külügyminiszter megbeszélést folytatott Brüsszelben. A magyar külügyminisztérium szóvivőjének nyilatkozata szerint a megbeszélés "egyértelműen aláhúzta, hogy a politikai párbeszéd folytatása és a két ország együttműködésének kiszélesítése a közös érdek, ha vannak köztünk nézeteltérések, azokat nem nyilatkozatok útján kívánjuk rendezni. A két külügyminiszter egyetértett abban, hogy az elkövetkező időszakra a Visegrádi Együttműködés keretében eredetileg tervezett találkozóra sor kerül".

(KÜM nyilatkozat, 2002. II. 28.; Observer)

 

2002.02.28.

Kovács László, az MSZP elnöke Budapesten megbeszélést folytatott Csehország, Lengyelország és Szlovákia diplomáciai képviselőivel.

(Observer)

 

2002.02.28.

Markó Béla nehezményezte az RMDSZ és a PSD közötti helyi megállapodások megkötésének késlekedését.

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII